Akademisyenlerin karanlık üçlü özellikleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between dark triad properties and organizational commitment levels of academi̇cs environment
- Tez No: 591704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı akademisyenlerin karanlık üçlü özelliklerinin düzeyi ile örgütsel bağlılıklarının düzeylerinin belirlenerek, demografik değişkenlere göre karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmada veri toplama aracı olarak Paulhus ve Williams (2002) tarafından geliştirilen Karanlık Üçlü Özellikleri Ölçeği ve Allen ve Meyer (1993) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini tesadüfi yöntemle belirlenen 372 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde öncelikle testlerin varsayımları incelenmiş; ilişkisiz ölçümlerde t testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA), Kruskal Wallis testi ve korelasyon testi ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda akademisyenlerin makyavelizm ve narsisizm kişilik özelliklerinin orta düzeyde, psikopati kişilik özelliklerinin ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Örgütsel bağlılık ölçeğinin geneli ve alt boyutlarının ortalamasının orta düzeyde olduğu görülmektedir. Duygusal bağlılık alt boyutu ile narsisistik ve makyavelist kişilik özellikleri arasında orta düzeyde ve ters yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların Karanlık üçlü özellikleri demografik değişkenlere göre incelendiğinde; cinsiyet değişkenine göre psikopati, üniversite türü değişkenine göre; Narsisizm, yöneticilik yapma değişkenine göre; Makyavelizm alt boyutlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of the Dark Triad levels of the academics and the level of their organizational commitment, compare them according to the demographic variables, and investigate the relationship between them. This study has been conducted in the relational survey model. The Dark Triad Scale developed by Paulhus and Williams (2002) and the Organizational Commitment Scale developed by Allen ve Meyer (1993) have been used to determine the dark personality traits. The sample of the study consists of 372 academics that have been determined by random sampling method. In the evaluation of the research data, the assumptions of the tests were examined; t-test and one-way analysis of variance (One Way ANOVA), Kruskal Wallis test and correlation test have been used for unrelated measurements. The results of the research show that the personality traits of machiavellianism and narcissism were moderate and the psychopathic personality traits were low. Organizational commitment levels in general and its sub-levels which are emotional commitment, continuity of commitment and normative commitment are seen to be moderate. The findings show how moderate and inverse relationship between emotional commitment subdimension and narcissistic and Machiavellian dark traits.