E-ticaret sitelerinde müşteri sadakatini artırmaya yönelik veri merkezli oyunlaştırma modelinin oluşturulması
Constructing a data centered gamification model for increasing customer loyalty on e-commerce web sites
- Tez No: 591725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
E-ticaret siteleri için müşteri sadakati sağlamak, sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmek için her zaman önemli olmuştur. Gerçek ve kalıcı sadakat yaratmak için müşterileri tanımak, hangi duygu ve dürtülerle hareket ettiklerini bilmek ve ona uygun kurgular geliştirmek gerekmektedir.Bu çalışma kapsamında müşteri sadakati hem davranışsal hem de tutumsal olarak ele alınmış burdan yola çıkarak e-ticaret sitelerinde müşteri sadakatini artırmaya yönelik olarak oyunlaştırma modeli oluşturulmuştur. Çalışmada öncelikle 6 adet e-ticaret sitesi incelenmiş ve müşterilerin yaptıkları temel davranışlar belirlenmiştir. Daha sonra bu davranışları yaparken Octalysis Çerçevesinde belirtilen 8 adet dürtü ile ne kadar motive oldukları belirlenmiş ve sonuçlar modele örnek oluşturacak bir hizmet olarak yazılıma (SAAS) dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Customer loyalty on e-commerce web sites is vital for attaining sustainable competitive advantage. It is essential to get to know customers, to know on which emotions and drives they act, and to design accordingly. This study looks at customer loyalty in both behavioral and attitudinal frames and provides a gamification model for increasing customer loyalty on e-commerce web sites. In this research, firstly 6 e-commerce web sites were examined and foundational customer behaviours were designated. Then, a survey was applied to understand how much customer behaviours were motivated by the 8 drives that are given in Octalysis Framework. Finally, the results were transformed into a Software As a Service (SAAS) to the model.