İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin doğal sayı problemlerinin çözümünde kullandıkları sayı hissi stratejilerinin belirlenmesi
Determining the number sense strategies used by fourth grade students in primary school to solve natural number problems
  1. Tez No: 826568
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin doğal sayılarda dört işlem gerektiren problemleri çözerken kullandıkları sayı hissi stratejilerinin ve problem çözme becerilerinin belirlenerek aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinde pilot uygulama yapılan okullarla beraber 4 farklı ilkokulda öğrenim gören 200 4.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından 4.sınıf müfredatına uygun, geçerli ve güvenilir bir Sayı Hissi Testi (SHT) geliştirilerek uygulanmıştır. SHT 12 soru içermekte ve sorular pilot uygulama sırasında doğru yapılma ve konuların işlenme durumlarına göre yeniden revize edilmiştir. Sayı hissi testinden elde edilen verilerin analizi SPSS programı ile belirlenmiştir. ANOVA ve Korelasyon değerlerine bakılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında yer alan çalışma grubu uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında ise nicel aşamasında elde edilen veriler kapsamında belirli sayı hissi ve problem çözme düzeylerinin yer alan öğrenciler belirlenerek problemleri daha farklı yollardan çözüp çözemeyeceklerinin incelenmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırma, doğal sayılarda dört işlem gerektiren problemlerin çözümünde öğrencilerin hangi ölçüde sayı hissi stratejilerini kullandıklarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmış olup, sayı hissi stratejilerini kullanan öğrencilerin sayısının fazla olabileceği varsayımı üzerine oluşturulmuştur. Ancak araştırmanın sonucunda, ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin sayı hissi düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin büyük bir kısmını problemleri çözerken kural temelli yaklaşımı kullandıkları ve sayı hissi stratejilerinden az bir şekilde yararlandıkları gözlenmiştir. Sayı hissine sahip olan öğrencilerin aynı zamanda belli oranda problem çözme becerisine de sahip oldukları bu çalışma ile ortaya çıkarılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler neticesinde sayı hissi düşük düzeyde olan öğrencilerin bazı matematiksel kavramları anlamakta zorlandıkları ve matematiksel kavram yanılgılarına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the number sense strategies and problem solving skills of 4th grade primary school students while solving problems requiring four operations with natural numbers and to examine the relationship between them. The study group consisted of 200 4th grade students studying in 4 different primary schools in Yozgat province in the 2021-2022 academic year. A mixed research design was used in the study. A valid and reliable Number Sense Test (NST) suitable for the 4th grade curriculum was developed and applied by the researcher. The SHT contains 12 questions and the questions were revised during the pilot application according to the accuracy of the answers and the students; knowledge of the topics. The analysis of the data obtained from the number sense test was conducted with the SPSS programme. ANOVA and Correlation values were analysed. The study group in the quantitative phase of the research was determined by appropriate sampling method. In the qualitative phase of the study, students at certain number sense and problem solving levels were identified with the data obtained in the quantitative phase and semi-structured interviews were conducted to examine whether they could solve problems in different ways. This study was conducted to reveal the extent to which students use number sense strategies in solving problems requiring four operations in natural numbers, and was based on the assumption that the number of students using number sense strategies may be high. However, as a result of the study, it was observed that the number sense levels of 4th grade primary school students were low. It was observed that most of the students used the rule-based approach while solving problems and made little use of number sense strategies. This study revealed that students who can solve problems also develop number sense strategy to a certain extent. As a result of semi-structured interviews, it was determined that students with low number sense had difficulty in understanding some mathematical concepts and had mathematical misconceptions.