Analysis of human factors and procedural failures in landscaping and horticultural services using HAZOP
Park ve bahçe işlerinde insan faktörleri ve prosedürel hataların HAZOP tekniği ile analizi
  1. Tez No: 591736
  2. Yazar: İPEK SARIÖZ AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Belediyelerin park, bahçe ve diğer yeşil alanlarında birçok aktivite yürütülmektedir. Bu yeşil alanların kamuya açık alanlar olması, yürütülen faaliyetlerdeki tehlike ve risklerle hem çalışanların hem de bu alanlardan geçen kişilerin karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla ortaya çıkabilecek riskleri belirlemek ve önlem almak daha da önemli hale gelmektedir. Park ve bahçe hizmetleri, otomatik sistemler yerine daha çok insan kaynaklı aktiviteler içermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, park ve bahçe işlerinde insan faktörleri ve prosedürel hataların Tehlike ve İşletilebilirlik (HAZOP) metodolojisi kullanılarak analiz edilmesidir. Bu kapsamda bir büyükşehir belediyesinin park ve bahçe faaliyetleri; yeşil alan hizmetleri, temizlik hizmetleri, inşaat ve bakım hizmetleri ile yardımcı unsurlar olmak üzere dört ana başlıkta incelenmiştir. Öncelikle, rehber kelimeler belirlenmiş ve daha sonra her faaliyet için rehber kelimeler kullanılarak sapmalar tespit edilmiştir. Sapmaların olası nedenleri ve sonuçları, mevcut önlemler ve önerilen iyileştirmeler belirtilmiştir. Bulgular, çalışanların güvensiz davranışlarının, iş yeri kurallarına uymamanın ve kimyasal, elektriksel ve biyolojik tehlikelerin farkında olmamanın diğer faktörlere göre daha fazla hataya neden olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, park ve bahçe hizmetlerinde insan ve prosedürle ilgili hataları analiz etmek için herhangi bir park ve bahçe hizmeti sağlayıcısı tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
There are many activities carried out in parks, gardens, and other green fields of municipalities. Since these green fields are public areas, both employees and passers-by are confronting with hazards and risks of the performed activities. Therefore, it becomes even more important to determine the risks that may arise and take precautions. Landscaping and horticultural services include mostly human-driven activities than automated ones. The main objective of this study is to analyze human factors and procedural failures in landscaping and horticultural services by using Hazard and Operability (HAZOP) methodology. In this scope, landscaping and horticultural activities of a metropolitan municipality were examined in four main topics as; green field services, cleaning services, construction and maintenance services, and auxiliary works. Firstly, guide words were determined and then deviations were detected by using the guide words for each activity. Possible causes and consequences of the deviations, existing barriers, and proposed improvements were determined. Findings showed that unsafe behaviors of employees, noncompliance of workplace regulations and unawareness of chemical, electrical, and biological hazards cause the maximum number of failures among other factors. This study could be used by any landscaping and horticultural service provider for analyzing human and procedure-related failures in landscaping and horticultural services.