Yeşil insan kaynakları uygulamalarının sosyal kaytarma, işyerinde dışlanma ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of green human resources practices on social loafing, exclusion at work and intention to leave
  1. Tez No: 828384
  2. Yazar: BAŞAK SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüz profesyonel iş yaşamı, her geçen gün karmaşık bir yapı içine bürünen ve bu doğrultuda da iş görenlerin kendilerini diğerlerinden farklılaştıracak daha fazla vasfa sahip olmalarını gerektiren, örgütler ve örgüt içinde yer alan çalışanlar arasında evrimleşmeyi tetikleyen olguların üst seviyede olduğu bir ortamda şekillenmektedir. Buradan yola çıkarak, hizmet pazarlamasının öneminin gün geçtikçe arttığını söylemek mümkündür. Ve elbette hizmet sunumunu yapan personelin buradaki olumlu olumsuz katkısı yadsınamaz bir gerçek haline gelmiştir. Genişletilmiş pazarlama karması elemanlarının hizmet sektöründe şekillenmesi ve içine“insan”olgusunu almasıyla birlikte, yüksek temas iş görenlerin hizmet sektöründeki varlıkları önem kazanmıştır. Bu doğrultuda insan kaynakları yönetimi içinde, genel kabul görmüş süreçlere ek olarak; çalışanların eğitimi, motive edilmesi, aidiyet duygusunun arttırılması vb. birçok başlık eklenmiştir. İşletmelerin sürdürülebilirlik anlayışı ile hizmet sunma amaçları ve müşterilerin bu yönde bir hizmet alımı beklentisine yönelik, bütün bu yaklaşımlar ile birlikte iş görenlerin hizmet sunmalarını etkileyen Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi süreçleri ise tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Yeşil insan kaynakları yönetimi hem kurumsal düzeyde hem de eş zamanlı olarak bireysel bazda kritiktir. Bu doğrultuda, çalışmada hizmet sektöründe faaliyet gösteren yüksek temas çalışanların işyerlerindeki deneyimleri ve bu deneyimlerin çalışma saatleri haricinde de gündelik yaşamlarını nasıl etkilediğini araştırılmıştır. Literatüre 1990'lardan bu yana dahil olan; yeşil insan kaynakları yönetimi, yeşil iş bağlılığı, çevre yanlısı davranış gibi konularda bu tez çalışması ile katkı sunulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada yapılan anket uygulaması ile çalışma alanı olarak seçilen, restoran sektöründeki yüksek temas çalışanların süreçteki davranış ve tutumları incelenmiş olup; çalışmanın alt başlığında ise yeşil iş bağlılığının çalışanlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. İncelemeler sonrasında ise hipotezlerin anlamlı ilişkiler taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's professional business life is shaped in an environment that takes on a complex structure day by day and in this direction requires employees to have more qualifications to differentiate themselves from others, and the phenomena that trigger evolution among organizations and employees within the organization are at a high level. From this point of view, it is possible to say that the importance of service marketing is increasing day by day. And of course, the positive and negative contribution of the personnel who provide the service has become an undeniable reality. The presence of high-contact employees in the service sector has gained importance as the elements of the expanded marketing mix are shaped in the service sector and include the“human”phenomenon. In this direction, in addition to the generally accepted processes in human resources management; training, motivating employees, increasing the sense of belonging, etc. Many titles have been added. The aim of the thesis study is the purpose of providing services with the understanding of sustainability of the enterprises and the expectations of the customers to receive a service in this direction, together with all these approaches, and the Green Human Resources Management processes that affect the service delivery of the employees. Green human resource management is critical both at the corporate level and simultaneously on an individual basis. In this direction, the experiences of high-contact employees operating in the service sector and how these experiences affect their daily lives outside of working hours were investigated. Included in the literature since the 1990s; With this thesis, it is aimed to contribute to issues such as green human resources management, green business commitment, and pro-environmental behavior. In this direction, the behaviors and attitudes of the high-contact employees in the restaurant sector, who were selected as the working area with the survey application made in the study, were examined; In the sub-title of the study, the effects of green job commitment on employees were examined. After the examinations, it was concluded that the hypotheses had significant relationships.