Construction techniques and building processes of traditional timber frame arhavi houses
Geleneksel ahşap karkas arhavi evlerinin inşa teknikleri ve yapım süreci
  1. Tez No: 591803
  2. Yazar: TOLGA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Geleneksel Doğu Karadeniz Bölgesi evi, Osmanlı geleneksel evi mirasının bölgesel bir alt grubudur. Geleneksel Doğu Karadeniz Bölgesi evi iklim şartlarına, topoğrafyaya ve malzemelerin ulaşılabilirliğine göre benzerlerinden farklılaşır. Bu evler taş ve ahşap işçiliği bağlamında özgün nitelikler taşırlar ve sert topoğrafyanın ve zengin floranın üstüne kurulmuş bölgesel mimari kültürü yansıtırlar. Artvin ilçesi Arhavi'nin geleneksel ahşap karkas evleri bu özgünlüğü ve mimari kültürü inşa tekniklerinde, detaylarında ve mimari elemanlarında taşırlar. Bu çalışmanın amacı tarihi Arhavi evlerinin özgün yapım teknikleri konusunda, özgün inşa sürecini anlayarak bu geleneğin korunmasına katkı sağlamak için kaynak oluşturmaktır. Bunun için yapılar; arazi çizimleri, lazer taramaları, fotoğraflar ve görsel veriler ile yerinde gözlemlenmiştir. Toplanan bilgiler değerlendirilmiş ve geleneksel Arhavi evlerinin nitelik ve karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Bu nitelikler, tekniklerin ve mimari özelliklerin tanımlanması için farklı detaylardaki çizimler ve görsellerle belgelenmiştir. Elde edilen verilerle geleneksel bir yapının inşa sürecinin varsayımsal hikayesi yazılmıştır. Yapılarda kullanılan tekniklerin hiyerarşisi ve sistemler arası geçişler beraber gruplandırılıp değerlendirilerek gözlemlenen yapıların ilişkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional Eastern Black Sea region house is a regional subgroup of Ottoman traditional house heritage. Traditional Eastern Black Sea region house differentiates from its counterparts as a response to regional conditions such as; climatic conditions, topography, and availability of resources. They show unique qualities in terms of stone and wood workmanship and represent a regional architectural culture which is formed on a harsh topography and rich flora. Arhavi's traditional timber frame houses represent this uniqueness and architectural culture in their technique, details and architectural elements. This study aims to gather detailed information on the original construction technique of historical Arhavi houses to understand their original construction process for the conservation of this tradition. For this, the buildings were surveyed with the help of on-site drawings, laser scans, photographs, and visual data. All collected information was evaluated and the qualities and characteristics of the Arhavi traditional houses were identified. These qualities are documented with drawings and visuals in various details to illustrate techniques and architectural features. A hypothetical story of the construction process of a traditional house was written with the gathered data. The hierarchy of the techniques used in the buildings and transitions between the systems grouped together to evaluate the relation between the surveyed structures.