The unknown territory of STEM: The perceptions of high school administrators
STEM eğitiminde bilinmeyen alan: Okul yöneticilerinin STEM eğitimi hakkındaki görüşleri
- Tez No: 591809
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (BİLTEMM/STEM) eğitimi son on yılda önem kazanan; eğitimciler, politika geliştiriciler ve akademisyenler arasında popüler olmuş ve Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyaya yayılmış bir eğitim hareketidir. Bu çalışmanın amacı Ankara'nın ve hatta Türkiye'nin önde gelen liselerinde görev yapan okul müdürlerinin BİLTEMM ile ilgili algılarını araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi üç lise tipinden seçilmiştir. Bunlar; fen lisesi, Anadolu lisesi ve Anadolu imam hatip lisesidir. Müdürlerin BİLTEMM konusundaki algılarını, deneyimlerini ve rollerini anlamak için nitel araştırma deseni olan fenomenoloji kullanılmış ve on bir okul müdürüyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada çeşitlemeyi sağlamak için görüşmenin yanında doküman analizi metodu kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda okul müdürlerinin BİLTEMM ile ilgili algıları, deneyimleri ve rolleriyle ilgili toplam dokuz tema ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda varılan sonuç; okullarda bilgi, hazırbulunuşluk ve fiziksel yapı açılarından eksiklikler olduğu ve bu eksikliklerin BİLTEMM eğitimini uygulamada engeller oluşturduğudur. Araştırmanın sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, BİLTEMM eğitiminin uygulanması için fiziksel altyapının geliştirilmesinin yanında hem öğretmenlere hem de okul müdürlerine hizmet içi eğitim verilmesi gerekmektedir. Ancak, öğretmenleri BİLTEMM eğitimine hazırlamak için gerekli olan interdisipliner yaklaşımla öğretmen yetiştiren eğitimcilerin eksikliği söz konusudur. Tüm bunlar düşünüldüğünde, BİLTEMM eğitiminin Türkiye'ye bir politika ithali olarak getirilmesi konusu tekrar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Science, technology, engineering and mathematics (STEM) education is an educational approach gained importance in the last decade and became a trendy topic among the educators, policy makers and academicians beginning in the United States of America and spread all over the world. The aim of this study is to investigate the perception of school principals about STEM education who are working in the prominent high schools in the Ankara province in Turkey. The sample is selected from three different school types that are Science High School, Anatolian High School and Anatolian Imam and Preacher High School. In order to understand the perception, experience and role of the school principals regarding STEM education, phenomenology as qualitative inquiry method was used and semi structured interviews were conducted with eleven school principals. For the triangulation of the study, document analysis was carried out. After the data analysis, nine themes emerged under three research questions investigating the perception, experience and role of the school principals. The results of the study showed that there is lack of knowledge, readiness and physical environment as an obstacle towards the implementation of STEM education in those schools. When the results of the study are considered, the implementation of STEM education requires the improvement of physical infrastructure as well as professional development for both teachers and school principals regarding the implementation of STEM education. Yet, there is lack of teacher educators in interdisciplinary sense to prepare teachers for STEM education. Therefore, this policy borrowing issue should be considered again.