Antalya ili biber seralarında creontiades pallıdus (Hemiptera: Miridae)'un yayılışı, zararı ve populasyon değişimi
Distribution, damage and population development of creontiades pallidus (Hemiptera: Miridae) in the pepper greenhouses of Antalya province
- Tez No: 591823
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bugüne kadar yapılan çalışmalarda Creontiades pallidus'un, fitofag bir zararlı olduğu özellikle de pamuk bitkisinin ana zararlıları arasında yer aldığı bildirilmiştir. Ancak son yıllarda Antalya bölgesinde bulunan biber seralarında bu zararlı görülmeye başlamış ve zarar yaptığı gözlenmiştir. Özellikle biberde, bu tür ile ilgili araştırmalar sınırlı olduğu için bu çalışma ele alınmıştır. Çalışmada zararlının bölgede ki yaygınlığı ve populasyon durumunun belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma, Doğu Antalya (Aksu-Serik Bölgesi), Merkez Antalya (Altınova-Kurşunlu Bölgesi), Batı Antalya (Kumluca-Demre Bölgesi) olarak 3 bölgede, ele alınan altı biber çeşidi (Kaliforniya, Kapya, Şili, Çarliston, Sivri ve Üçburun)'nde toplam 12 farklı biber serasında yürütülmüştür. Biber çeşidi dikimleri, 2018 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında olup 2019 Mayıs ayına kadar zararlı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, Creontiades pallidus 2018 yılı Eylül ortasından itibaren görülmeye başlamış ve populasyonu dalgalanmalar yaparak 2019 yılı Mayıs ayı ortasına kadar olan bir üretim sezonu boyunca var olmuştur. Biber çeşitlerinde ilk birkaç ayda, meyve henüz küçük ve yeşilken zararlının yapmış olduğu emgi izleri net olarak belli olmamakta, fakat meyveleri kırmızı-sarı renge dönüştüğünde zarar belli olmaktadır. Gezilen tüm çeşitler de C. pallidus'un nimf ve erginleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies that have been made until today, Creontiades pallidus was reported to be a fitofag pest especially among the main pests of the cotton plant. However; it has been considered as harmful pest in the pepper greenhouses of Antalya province and it has been observed that it causes harm during the previous years. This study is made for especially peppers because the studies that were done for this subject is limited. Aim of this study is determining population and prevalent of pest in the province. This study was conducted in 3 different provinces, East Antalya (Aksu-Serik Province), centre of Antalya (Altınova-Kurşunlu Province), West Antalya (Kumluca-Demre Province) with 6 different pepper kinds (Kaliforniya, Kapya, Sili, Carliston, Sivri, Ucburun) in 12 different pepper greenhouses. Year of 2018 July and August was date for planting of pepper kinds and pests was observed until year of 2019 May. In this study, during the production season, Creontiades pallidus had been started to seen at middle of September and its population was fluctuated until middle of 2019 May. In first few months, while pepper fruits were green and small, intake marks are not obvious; however, when color of fruits turn into red and yellow, harm can be obvious. Nymphs and full grown of C. pallidus was observed in every kinds of pepper that was visited.