Gender-congruent leadership style and prejudiced personality in relation with job/leader satisfaction and trust
Toplumsal cinsiyet uyumlu liderlik stili ve önyargılı kişiliğin iş/lider tatmini ve güven ile ilişkisi
  1. Tez No: 591831
  2. Yazar: MELTEM DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Liderlere yönelik önyargılar, düşük iş tatmini veya lider memnuniyeti gibi çalışanlar için olumsuz sonuçlarından dolayı çalışanlar ve organizasyonlar için sorun oluşturmaktadır. Rol uyumu teorisine göre, liderlere karşı önyargılı davranışa neden olabilecek sebeplerden biri de çalışanların liderlerinden toplumdaki cinsiyet rolleriyle tutarlı davranışlar göstermelerini beklerken, liderlerin cinsiyet rolleri ile liderlik tarzı arasındaki uyumsuz davranışlar göstermesidir (Eagly & Karau, 2002). Altemeyer'e (1998) göre, önyargıyla güçlü korelasyonu olan iki kişilik tipi vardır ve bunlar Sağ Kanat Yetkeciliği (SKY) ve Sosyal Baskınlık Yönelimi'dir (SBY). Altemeyer, bu iki kişilik özelliğinin, kadınlara yönelik önyargıları da içeren birçok önyargının nedeni olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle, bu kişiliklerin çalışanların iş, organizasyon ve liderle ilgili sonuçlarının öngörülmesinde cinsiyet uyumlu ve uyumsuz liderlik stilleriyle etkileşime girmesi beklenmiştir. Veriler 332 çalışandan toplanmış ve düzenleyici regresyon analizleri yapılmıştır. Mevcut çalışmanın sonuçları, erkek lider için kısmen desteklenirken, kadın liderler için genel olarak desteklenmemiştir. Bir taraftan, takipçinin SKY ve SBY'sinin, erkek liderlerin liderlik tarzı ile etkileşime girerek, liderlerinin cinsiyet rolüne uygun bir liderlik tarzı sergilediğinde daha önyargılı kişilerin daha olumlu sonuçlara sahip olmasını sağladığını göstermiştir. Diğer taraftan, SKY ve SBY düzeylerinden bağımsız olarak, çalışanların toplumsal cinsiyet rolüne uygun bir kadın lidere sahip olmasının, iş tatmini, örgütsel bağlılık, lider memnuniyeti ve liderin güven düzeyinin olumlu etkilendiği bulunurken, toplumsal cinsiyet rolüne uymayan kadın lidere sahip olmanın bu sonuçlar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prejudice toward leaders might be problematic for employees and organizations because of its negative consequences for employees like lower job satisfaction or leader satisfaction. One of the reasons which can cause prejudiced attitudes toward leaders is the mismatch between gender roles and the leadership style displayed, as according to role congruity theory, employees expect their leaders to show behaviors consistent with their gender roles in society (Eagly & Karau, 2002). According to Altemeyer (1998), there are two personality types which have strong correlations with prejudice; Right Wing Authoritarianism (RWA) and Social Dominance Orientation (SDO). Altemeyer stated that these two personality traits are the reason for many kinds of prejudice including prejudice toward women. For that reason, it was expected that those personalities would interact with gender congruent and incongruent leadership styles in predicting job-, organization-, and leader-related outcomes of employees. Data were collected from 332 employees and moderated regression analyses were performed. Results of the current study showed that, hypothesis were partially supported for male leaders, while, hypothesis for women leaders were not supported v in general. On the one hand, follower RWA and SDO did interact with the leadership style of male leaders in a way that more prejudiced personalities had more positive outcomes when their leader displayed a role congruent leadership style. On the other hand, having a gender role congruent women leader had positive effects on the levels of follower job satisfaction, organizational commitment, leader satisfaction and trust in the leader, while having a gender role incongruent women leader had negative effects on those outcomes, regardless of the employees' RWA and SDO levels.