Destinasyon pazarlaması çerçevesinde Akşehir' in turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of Akşehir' s tourism potential within the framework of destination marketing
- Tez No: 591834
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akşehir ilçesinde bulunan değerler, marka şehir olabilmek için destinasyon pazarlaması kapsamında incelenmiştir. Yerel paydaşlarla yapılan görüşmeler sonucunda tutundurma faaliyetlerinin önemi ortaya konulmuştur. Akşehir' in bulunduğu konumun geliştirilecek stratejilerde dikkate alınması gerektiği görülmektedir. İlçenin kültürel tarihsel ve doğal kaynaklarının yanı sıra önemli değerlerinden biri olan kirazın Akşehir' i tanıtmada kullanılabilecek bir unsur olduğu ön plana çıkmıştır. Oldukça önemli bir tarihe ve kültüre sahip olan Akşehir'in bu özelliklerinin destinasyon pazarlamasında kullanılabileceği yerel paydaşlar tarafından vurgulanmıştır. Bu özellikler neticesinde Akşehir' in turizm açısından potansiyel sahibi bir yerleşim merkezi olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Values in Akşehir district have been examined within the scope of destination marketing in order to become a brand city. As a result of interviews with local stakeholders, the importance of promotion activities was revealed. It is seen that the position of Akşehir should be taken into consideration in the strategies to be developed. In addition to the cultural, historical and natural resources of the district, cherry, which is one of its important values, can be used to promote Aksehir. It has been emphasized by local stakeholders that these features of Akşehir, which has a very important history and culture, can be used in destination marketing. As a result of these characteristics, Akşehir is considered to be a potential settlement center for tourism.