Yönetim tarzı ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide örgüt ikliminin aracılık rolü
The madiating role of organizational climate in the rehtionship between management style and work alienation
  1. Tez No: 591880
  2. Yazar: NESLİHAN ERDOĞAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN NUR KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı yönetim tarzı ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide örgüt ikliminin aracılık rolünün bulunup bulunmadığını incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde bu değişkenler açıklanmıştır. İkinci bölümde öncelikle değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve araştırmanın hipotezleri geliştirilmiştir. Daha sonra yapılan alan araştırmasının amacı, önemi ve kullanılan yöntem açıklanmıştır. Alan araştırması kapsamında bir kamu bankasının Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 400 kişi içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 200 kişiden anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS 25.0 programıyla analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucun yönetim tarzının işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde örgüt ikliminin tam aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the possible mediation effect of organizational climate in the relationship between management style and work alienation. In the first part of the study the aforementioned concepts were explained. In the second part firstly the relationships between variables were discussed and the hypotheses were formulated. Secondly the aim, importance and the methods used in the field study were explained. In the field study a survey was conducted on 200 employees selected according to simple random sampling technique from a total of 400 employees who work at Eastern Anatolia Region for a public sector bank. Data were gathered through question forms and evaluated with IBM SPSS 25 software. The results of the analyses state that organizational climate has a total mediation impact in the relationship between management style and work alienation. Lastly the results were assessed and interpreted.