An analysis of hyperreality in John Fowles's the Magus and Paul Auster's Moon Palace
John Fowles'ın Büyücü ve Paul Auster'in Ay Sarayı romanlarında hipergerçeklik kuramının incelenmesi
- Tez No: 591932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Simülakrların sonsuz yeniden üretimi gerçekliğin ve hakikatin sonunu getirdiği için Jean Baudrillard“gerçeğin çölü”nde yaşadığımızı (Simülakrlar 1) öne sürer ve bu durumun sonucu olarak hipergerçekliğin meydana geldiğini vurgulamaktadır. Bu araştırmanın amacı iki postmodern eser olan John Fowles'ın Büyücü (1977) ve Paul Auster'ın Ay Sarayı (1989) adlı romanlarında hipergerçekliğin nasıl gözlemlenebileceğini araştırmak ve hipergerçeklikten kaçışın mümkün olabileceğini belirtmektir. Bu araştırmaya göre çağdaş birey geçmiş ile herhangi bir bağ kuramadığı için gerçekliğin yokluğu çarpık ve parçalanmış bir tarihçilik kavramından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla 'köksüz'lüğün yarattığı bu boşluk, Andy Warhol'un popüler sanat eserlerindeki gibi, günümüzü yüzeysel ve taklitçi bir biçime sokma eğilimindedir. Bu nedenle, herhangi bir farklılığa yer olmayan böyle bir evrende, her postmodern birey diğer milyonlarca bireye benzerken yine de yalnızdır. Çağdaş dünyanın sıradan ve yalancı bu durumu, nihayetinde, dışardaki 'gerçeğin çölü'nden daha ilginç ve daha az yavan olan hipergerçekliği yaratır. Fakat bu araştırma kapsamında zaman içerisinde postmodern birey hipergerçekliğin belirgin sahteliğinden sıkılarak gerçeği yeniden keşfetmeyi veya gerçeğin yokluğu ile bırakılan anlam ve doğruluk çölüyle yüzleşmeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Jean Baudrillard claims that the postmodern individual lives in“the desert of the real”(Simulacra 1) where there is no absolute reality anymore as the endless proliferation of simulacra marks the end of reality and truth, leading to the emergence of hyperreality. The aim of this thesis is to study the way hyperreality can be explored in two postmodern novels which are John Fowles's The Magus: A Revised Version (1977) and Paul Auster's Moon Palace (1989) and to state that an escape from hyperreality is probable. According to this study the absence of reality results from a distorted and fragmented concept of historicity, as the contemporary individual can no longer form any sort of bond with the past. The abyss of rootlessness; therefore, is tended to be filled by a superficial and copycat present resembling Andy Warhol style pop-art images. In such a universe, where there is no room for any kind of divergence, every postmodern subject ends up being just like the millions of others, but alone. Therefore, the mundane and prosaic condition of the contemporary world eventually creates the world of hyperreality, where everything seems to be more intriguing and less arid than the so-called 'desert of the real' outside. However, within the scope of this study it is claimed that the postmodern individual grows tired of the discernable artificiality of hyperreality and seeks to rediscover the real or to face the desert of meaning and truth left behind by the absence of the real.