Eşʿarî'nin Makâlât'ü'l-İslâmiyyîn'i bağlamında İtikâdî mezheplerin Kur'ân anlayışı
Ashʿari 's Conception of the Quran in the context of Makâlât'ü'l-İslâmiyyîn
  1. Tez No: 591968
  2. Yazar: RAMAZAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kur'an, İslâm Dîni'nin birincil kaynağını teşkil etmektedir ve tarih boyunca Müslüman âlimler ve çeşitli mezhep ve fırka temsilcileri tarafından hakkında birçok eser yazılmıştır. Bu çalışmada Eş'ariyye mezhebinin kurucusu olan Ebu'l-Hasen el-Eşʿarî'nin Makâlât'ü'l-İslâmiyyîn adlı eseri bağlamında İslâm dini içerisinde yer alan itikadi mezheplerin Kur'ân-ı Kerim'e dair düşünce ve kanaatleri ele alınmıştır. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Ebu'l-Hasen el-Eşʿarî'nin hayatı, eserleri, fikirleri ve yaşadığı dönem incelenmiştir. İkinci bölümde ise Eşʿarî'nin Makâlâtü'l-İslâmiyyîn eserinde ele aldığı mezhep ve fırkaların genel tanıtımı yapılmış, ardından Kur'ân-ı Kerîm hakkındaki görüşlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, itikadi mezheplerin Kur'ân'a ilişkin görüşleri ele alınırken Eşʿarî'nin Makâlât'ta izlediği sıralama esas alınmıştır. Konu hakkındaki değerlendirmelerimiz ise araştırmanın sonuç bölümünde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an, constitutes the primary source of Islam and many works have been written about it by Muslim scholars and representatives of various sects and groups throughout history. In this study, the thoughts and opinions about the Holy Quran of the belief schools in the Islamic religion are discussed in the context of the work of Abu'l-Hasen al-Eşʿarî's Maqâlâtü'l-İslâmiyyîn who the founder of Eş'ariyye sect. Our study consists of an introduction, two chapters and a result section. In the first chapter, Abu al-Hasan al-Ashʿari's life, his works, his ideas and the period he lived has examined. In the second part, the sects and groups that Ash'arî discussed in his work Maqâlâtü'l-İslâmiyyîn, has been introduced and then his views on the Qur'an has been mentioned. While discussing belief schools's views on the Qur'an, was taken as a basis the order that al-Ashʿari followed in Maqâlat İn the second part of the study. Our evaluations on the subject are stated in the result section of the research.