Yerel yönetimlerin sosyal yardım ve sosyal hizmet uygulamaları Uşak Belediyesi örneği
Social assistance and social service applications of local governments Uşak Municipality example
  1. Tez No: 591969
  2. Yazar: ÜMRAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL ÖNEZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sosyal yardım ve hizmetler sosyal devlet ilkesinin gereğidir. Bu yardımlar da sosyal politikanın aracı olarak kabul edilir. Merkezi yönetimin yerel yönetimlerde sosyal politika uygulayıcısı ise yerel yönetimlerdir. Bu sistemin yerel yönetimlerde işlevsel olmasının nedeni ise yereldeki ihtiyacı ve o belde yaşayan halkın ekonomik seviyesini takip etme noktasında yerel yönetimler daha avantajlı olduğundan sosyal politikalar yerel yönetimler tarafından daha etkili hayata geçirilmektedir. Yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik anlayışı engelli ve yaşlı bireylerin bakımı, dezavantajlı çocuk ya da diğer bireylerin korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması, kadın sığınma evlerinin kurulması, gıda ve yakacak yardımlarının yapılması, eğitim, spor, kültür ve sanat etkinlikleri için kültür ve spor merkezlerinin açılması, kütüphane ve müze hizmetleri, kültürel geziler, sinema ve tiyatro etkinlikleri gibi birçok alanda hizmet götürülerek sosyal adalet, eşitsizliklerin giderilmesi ve toplum toplumsal refahın sağlanmasına aracı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Social assistance and services are required by the principle of social state. These benefits are also considered as a tool of social policy. The central government's social policy implementers in local governments are local governments. The reason why this system is functional in local administrations is that local governments are more advantageous in terms of monitoring the local needs and the economic level of the people living in that town, and social policies are implemented more effectively by local governments. The understanding of social municipalities of local administrations is the care of disabled and elderly individuals, protection of disadvantaged children or other individuals and meeting their needs, establishment of women's shelters, provision of food and fuel aid, opening of culture and sports centers for education, sports, culture and art activities, library and services in many areas such as museum services, cultural tours, cinema and theater activities should be carried out and social justice should be eliminated and inequalities should be mediated to ensure social welfare.