Türk vergi hukukunda uygulanan kamu alacaklarının cebren tahsil yöntemlerinin seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırılması
Comparison of the forcibly collect public receivables in the Turkish Tax Law with the selected European Union countries
- Tez No: 592031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Her devletin harcamalarının finansmanın temel kaynağı, başta vergiler olmak üzere tüm kamu alacaklarıdır. Kamu alacaklarının zamanında ödenmemesinden dolayı başvurulan cebri tahsil yolları, ülkelerin kendi kanunları çerçevesinde farklı olarak ve yürütülmektedir. Bu çalışmada Türk Vergi Hukukunda kamu alacaklarının cebren tahsil yöntemlerinin incelenmesi ve bu tahsil yöntemlerinin seçilmiş bazı AB ülkelerindeki kamu alacaklarının cebren tahsil yöntemleri ile karşılaştırılarak, mevcut durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada ikincil verilerden yararlanılmış olup, araştırma amacı doğrultusunda literatür taraması sonucu ulaşılan kaynaklar kullanılmıştır. Çalışmada incelenen Avrupa Birliği ülkelerinin genelinde, kamu alacaklarının cebren tahsili esaslarını düzenleyen ayrı bir kanunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Kamu hizmetlerinin finansmanının sağlanması bağlamında kamu alacaklarının önceliği esas alındığında; vergi alacaklarının en kısa sürede ve eksiksiz şekilde tahsilinin sağlanabilmesi açısından, Türkiye'de olduğu gibi çerçevesi ayrıntılı olarak belirlenmiş ayrı bir tahsilât kanunu ile takip ve tahsil edilmesinin doğru bir yaklaşım olduğu kanaatine varılmıştır. Türkiye'de kamu alacaklarının cebren tahsili sürecinde; alacağın hızlı ve eksiksiz tahsil edilebilmesi amacıyla, hem teknolojideki gelişmelerden faydalanılması hem de uygulamaların hukuk çerçevesinde ve sonradan idare açısından olumsuz hukuki sonuçlar doğurmayacak şekilde cebri tahsil yöntemlerinin uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır. 6183 Sayılı Kanunun; Avrupa ülkelerindeki başarılı uygulamalar ile güncellenmesi, en hızlı ve eksiksiz şekilde kamu alacaklarının tahsilini sağlayacak düzenlemelerin yapılması önerilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kamu Alacağı, Vergi Hukuku, Cebren Tahsil Yöntemleri, AB Ülkeleri.
Özet (Çeviri)
The main source of financing of each state's expenditures is the public receivables arising from public services, particularly taxes. Due to the lack of timely repayment of public receivables, the ways of collecting the penalties are differentiated and carried out within the framework of their own laws. In this study, it is aimed to examine the collection methods of public receivables in Turkish Tax Law and to compare the collecting methods of the public receivables in the selected European Union countries with the methods of collecting. Secondary data were used in this study, and the resources obtained as a result of literature review were used for the purpose of the research. In the European Union countries examined in the study, it is determined that there is no separate law regulating the principles of tax collection of tax-public receivables. Based on the priority of public receivables in the context of financing public services; As soon as the tax take and complete way in order to make the collection, as in the framework of Turkey determined in detail, followed by a separate law and the collection of the collection was concluded that the right approach. In Turkey, the public will be forced to tax-collection process; In order to ensure that the receivable is collected quickly and fully, it has been concluded that both the technological developments should be utilized as well as the application of the methods of penal collection in a way that will not cause negative legal consequences in terms of the law and later administration. Law No. 6183; It is recommended to update with the successful practices in European countries and to make arrangements to ensure the collection of public receivables in the fastest and most complete manner. KEY WORDS: Public Receivables, Tax Law, Methods of Forced Collection, EU Countries.