Örgütsel bilgi paylaşımı ve örgütsel çevikliğin rekabet avantajı üzerine etkisi
The effect of organizational knowledge sharing and organizational agility on competitive advantage
- Tez No: 592032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KARTALTEPE BEHRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, örgütsel bilgi paylaşımı ve örgütsel çevikliğin rekabet avantajı üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul ilinde faaliyet gösteren bilişim sektöründe çalışan beyaz yakalı çalışanlar için anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Veriler 251 anket formu üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, örgütsel bilgi paylaşımının, rekabet avantajı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte örgütsel çevikliğinde rekabet avantajı üzerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca bir başka hipotez olan örgütsel bilgi paylaşımınında örgütsel çeviklik üzerine etkisi araştırılmış ve örgütsel bilgi paylaşımının örgütsel çeviklik üzerine anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü bilgi kavramı ve bilgi paylaşımına ayrılmıştır. İkinci bölümde ise örgütsel çeviklik konusunda değinilecektir. Daha sonrasında yapılan araştırma analiz edilmiş, özetlenerek yorumlanmış ve gelecek araştırmalara önerilerle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational knowledge sharing and the effect of organizational agility on competitive advantage were examined. For this purpose, a survey was conducted for white-collar employees working in the IT sector in Istanbul. Data were evaluated on 251 questionnaire forms. According to the results of the research, organizational knowledge sharing has a significant effect on competitive advantage. However, it has been found that organizational agility has a significant effect on competitive advantage. In addition, the effect of organizational knowledge sharing on organizational agility, another hypothesis, was investigated and it was concluded that organizational knowledge sharing had a significant effect on organizational agility. The first part of the study is devoted to the concept of knowledge and knowledge sharing. In the second part, organizational agility will be discussed. Then the research was analyzed, summarized and interpreted and the study was finalized with suggestions for future research.