Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların ahlaki değer yargıları ile yaşam kaliteleri ve ebeveynlerinin ahlaki değer yargıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of life of 48-72 months children continuing preschool education institutions and the moral value judgments of children and parents
- Tez No: 592035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-72 aylık çocukların ve ebeveynlerinin ahlaki değer yargıları ile çocukların yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bununla birlikte araştırmada, çocukların yaşam kalitelerinin çocukların demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Tokat ili merkez ilçesinde bulunan köylerde dahil olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel anaokulu ve anasınıflarında gelişim bakımından yetersizliği olmayan, 48-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden tesadüfi küme örnekleme formülü kullanılarak belirlenmiş 343 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada, çocukların ve ailelerinin özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, ebeveynlerin ahlaki değer yargılarını ölçmek için“Kişisel Değerler Envanteri”, çocukların ahlaki değer yargılarını ölçmek için“Okul Öncesi Değerler Ölçeği'', çocukların yaşam kalitesini ölçmek için ”Kiddy-KINDL Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanılmış ve veriler elde edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-72 aylık çocukların yaşam kaliteleri; çocukların yaşlarına, çocukların eğitime devam ettikleri süreye, çocukların devam ettikleri okul türüne, çocukların aile yapılarına, çocukların yaşadıkları yer lehine anlamlı farklılık göstermiştir (p0.50).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the relationship between the quality of life of 48-72 months old children attending preschool education and the moral value judgments of children and their parents. However, the study also examined whether the quality of life of children differed according to the demographic characteristics of the children. The research is a relational survey model. The population of the study consists of 48-72 months old children in the public and private kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education, including the villages located in the central district of Tokat, in the 2017-2018 academic year. The sample of the study consisted of 343 children and their parents determined by using random cluster sampling formula. In the research, Personal Information form developed by the researcher to determine the characteristics of children and their families, Personal Values Inventory için to measure parents' moral values, Preschool Values Scale to measure children's moral values, Preschool Values Scale' to measure children's quality of life ''Kiddy-KINDL Quality of Life Scale'' was used and data were obtained. The quality of life of 48-72 months old children attending preschool education; There was a significant difference duration of education of children, type of school in which children attend, family types of children, location of children (p 0.50).