Emzirmenin prematüre bebeklerin ve annelerinin konfor düzeyine etkisi
Effect of breast-feeding on premature infants and their mothers' comfort levels
  1. Tez No: 592041
  2. Yazar: NAZLI ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA BURCU YURTSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, emzirmenin prematüre bebeklerin ve annelerinin konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine 01 Şubat – 30 Haziran 2018 tarihleri arasında 34 hafta ve 37/6 hafta arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan prematüre bebekler içinden araştırmaya, araştırmanın amacı açıklandıktan sonra çalışmaya katılmaya yazılı olarak olur veren 100 anne ve bebeği katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ''Anneleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Prematüre Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ), Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ), Emzirme Gözlem Formu (EGF)'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik test sayımları yerine getirildiğinde Kolmogorow- Simirnov, tekrarlı ölçümlerde Varyans analizi, önemlilik kararı verildiğinde farklılık yapan grupları bulabilmek için Tukey ve Bonferroni testi, parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde ölçümle elde edilmiş bir değişken yönünden bağımsız iki grup karşılaştırılırken Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup karşılaştırılırken Kruskall- Wallis testi, aynı bireylerden değişik zamanlarda elde edilmiş ikiden fazla ölçüm değeri karşılaştırılırken Friedman testi, önemlilik kararı verildiğinde farklılık yapan ölçüm ya da ölçüm gruplarını bulmak için Wilcoxo testi, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Veriler tablolarda aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca, minimum değer, maximuma değer, birey sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilerek, yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. DSKÖ'e göre emzirme öncesi ile emzirme sırası, emzirme öncesi ile emzirme sonrası arasındaki farklılık önemli bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research is conducted as a descriptive to determine the effect of breast-feeding on premature infants and their mothers' comfort levels. The sample of the study included all premature infants (n = 100 infants) and their mothers who gave written consent to participate in the study after explaining the purpose of the study, who were hospitalized between 34 weeks to 37/6 weeks in Sivas Cumhuriyet University Practice and Research Hospital's Neonatal Intensive Care Unit between 01 February 2018 – 30 June 2018. Mothers Introductory Information Form, Premature Infant's Introductory Information Form, Postpartum Comfort Scale(PCS), Premature Infant Comfort Scale(PICS) and Breast-Feeding Observation Form was used by the researcher to collect the data of the study. In the evaluation of data; Kolmogorov-Sminov test was used when parametric test counts are performed, analysis of variance was used for repeated measures, Tukey and Bonferroni test was used to find the groups that make difference when the significance decision is made, The Mann-Whitney-U test was used to compare the two groups independent of the variable obtained by measurement when the parametric test assumptions were not fulfilled, Kruskal-Wallis test was used when comparing more than two groups, Friedman test was used to compare more than two measured values obtained from the same individuals at different times, Wilcoxon test was used to find the difference in measurement or measurement groups when the significance decision was made, and correlation analysis was used to determine the relationships between variables. Our data are expressed in the tables as arithmetic mean, standard deviation, median, minimum value, maximum value, number and percentage of individuals and error level was taken as 0.05. According to PCS, the difference between pre-breastfeeding and breastfeeding order and the difference between pre-breastfeeding and post-breastfeeding was significant (p0,05).