Temel eğitimde drama yöntemi ile sorumluluk değerinin öğretimi
Teaching the responsibility value with drama method in basic education
- Tez No: 592082
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada ilkokul dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler dersinde“Sorumluluk”değerinin öğretiminde drama yönteminin kullanılmasının öğrencilerin sorumluluk düzeylerine etkisi belirlenmiş, öğrencilerin bu konudaki görüşleri alınmış ve drama yöntemi ile sorumluluk değeri öğretimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada nitel ve nicel desenlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Öğrencilerin sorumluluk seviyelerini belirlemek amacıyla Golzar (2006) tarafından geliştirilen“Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunu ise öğrenci görüşmeleri ve araştırmacı gözlemleri oluşturmaktadır. Öğrenci görüşlerini belirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde Mardin iline bağlı bir merkez ilçe olan Artuklu ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 40 deney 40 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere 80 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada deney ve kontrol grupları yansız olarak oluşturulmuştur. Nitel veriler için ise nicel boyutta belirlenen deney grubundan basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak seçilen öğrencilerle nitel görüşme yapılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nicel veri analizlerinde betimleyici analizlerden aritmetik ortalama, medyan, standart sapma, bağımlı gruplar t-testi, bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yaklaşımından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda drama yöntemi ile“Sorumluluk”değeri öğretimi yapılan deney grubu öğrencilerinin tutum puanlarının uygulama öncesine göre arttığı ancak kontrol grubu öğrencilerinin tutum puanlarında bir atış olmadığı görülmüştür. Görüşmeler sonucunda ise uygulamadan sonra öğrencilerin“Sorumluluk”değerine ilişkin farkındalık düzeylerinin arttığı anlaşılmaktadır. Araştırmacı gözlemleri ile de öğrencilerin derslerden oldukça keyif aldığı ve değeri günlük hayata aktarımının bir başka ifadeyle içselleştirmenin kolaylaştığı görülmüştür. Bu da değer öğretiminde drama yönteminin oldukça etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of using the drama method in the teaching of the value of“responsibility in the fourth grade social studies course was determined and the opinions of the students were taken and suggestions were made regarding the drama method and responsibility value teaching. Mixed method was used in the study in which qualitative and quantitative patterns were used together. In the quantitative aspect of the study, the model with pre-test and post-test control group was used. ”Responsibility Scale“ developed by Golzar (2006) was used to determine student attitudes. The qualitative dimension of the research is student interviews and researcher observations. ”Student Interview Form“ developed by the researcher was used to determine the views of the students. The study group of the study consists of 80 elementary school students including 40 experimental and 40 control group students studying in a public school in Artuklu district, a central district of Mardin province in the fall semester of 2018-2019 academic year. Experimental and control groups were formed impartially. For qualitative data, it was obtained by qualitative interview with the students selected from the experimental group determined by quantitative dimension using simple random sampling method. In the quantitative data analysis of the study, arithmetic mean, median, standard deviation, dependent groups t-test and independent groups t-test were used. In the analysis of qualitative data, content analysis approach was used. As a result of the research, it was observed that the attitude scores of the experimental group students who were taught the ”Responsibility“ value by drama method increased compared to the pre-application, but there was no increase in the attitude scores of the control group students. As a result of the interviews, it is understood that the awareness level of the students about ”Responsibility" value increased after the application. With the observations of the researchers, it was seen that the students enjoyed the lessons very much and it was easier to internalize the transfer of value to daily life. This reveals that drama method is a very effective method in teaching value.