Karabük'te haddehaneler ve sanayinin desantralizasyonu
The rolling mills and decentralization of industry in Karabük
- Tez No: 592083
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnceleme sahası Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölümü içinde yer alan Karabük'teki küçük ve orta büyüklükteki ağır sanayi işletmeleri olan haddehaneleri kapsamaktadır. Soğanlı Çayının ve Araç Çayının birleşmesiyle meydana gelen Filyos Irmağı'nın oluşturduğu vadilerle ve bu vadilerin arasındaki platolardan meydana gelen bir coğrafi yapının içinde yer alan Karabük, merkezinde kurulan haddehanelerin ve bu haddehanelerin desantralizasyon durumu çalışma da incelenmiştir. Karabük'teki ağır sanayi kuruluşlarını ve bu kuruluşların zamanla şehrin içinde kalmasının nedenlerini ve haddehanelerin şu anki şehrin içine sıkışma durumundan kurtarabilmek için tesislerin taşınması düşünülen ya da düşünülmesi gereken alternatif sahalar (Organize Sanayi Bölgesi, Filyos Limanı, Hamzalar Mevkii, Eskipazar İhtisas Alanı, Bartın ve Zonguldak Limanları) değerlendirilmiştir. Sahanın incelenmesinde durum çalışması (nitel araştırma) yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda kısa vadede haddehaneler şehrin içinden çıkartılıp alternatif sahalara taşınmalarının gerekliliği görülmüştür. Uzun vade de ise taşındıkları yeni sahaların etrafının yerleşim alanına çevrilmemesine dikkat edilmelidir. Şehrin dışına taşınan sanayi tesislerinin zamanla etrafında yeniden yerleşim alanları oluşturulması durumda desantralizasyon yapmanın hiçbir anlamı kalmayacaktır, yapılması gereken en önemli şey güçlü imar planı ve sanayi tesislerinin etrafında hiçbir şekilde yerleşim alanı oluşturulmasına izin verilmemesidir. Sanayi bölgeleri ile şehir merkezleri belli bir düzen içerisinde, kendilerine ait alanlar da planlı yerleşme ve sanayi kümeleri oluşturmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The examination area covers the rolling mills, are small and medium sized heavy industrial enterprises in Karabük, is located in the Black Sea Region, Western Black Sea Section. Karabük is located within a geographical structure consisting of the valleys formed by Filyos River and the plateaus between these valleys, and the desantralization status of the Rolling Mills established in the center of Karabük and these rolling mills were examined in the study. Karabük in heavy industry over time and the causes and organizations of these organizations to stay in the city of smelter in order to save the state from jamming into the current city considered alternative sites or the transportation of property that should be considered (organized industrial zone, Filyos port, Hamza's position, Eskipazar area of specialization, and Bartın and Zonguldak Ports) were evaluated. Situation study(qualitative research) method was used in the investigation of the site. As a result of the work, it was seen that in the short term the Rolling Mills had to be removed from the city and moved to alternative sites. In the long term, it should be considered not to turn the new areas around which they moved into a residential area. The most important thing to do is to have a strong zoning plan and no settlement area around the industrial facilities is allowed. It was concluded that industrial zones and urban centres should form planned settlements and industrial clusters in their own areas in a certain order.