Cities of post-politics: depoliticization of urban politics in the context of İstanbul's mega-projects
Post-politikanın kentleri: İstanbul'un mega-projeleri bağlamında siyasetsizleşen kentsel politika
- Tez No: 592127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez kentsel siyaset mekanlarında farklı araçlarla sürdürülen siyasetsizleştirme sürecini analiz etmektedir. Kentsel post-politika literatürü ve Jacques Ranciere'in siyaset teorisinin yardımıyla bu tez, İstanbul'un mega-projeleri olan Üçüncü Köprü ve İstanbul Havalimanı'nda devlet elitleri tarafından üretilen kentsel mekandaki kapatma anlarını değerlendirme amacını gütmektedir. Mega-projelerin, muazzam sosyo-ekonomik sonuçlarının yanı sıra kentsel siyaset alanının üzerinde de çarpıcı etkilerinin bulunduğu iddia edilmektedir. Bu anlamda, bu tez, yeni ortaya çıkmakta olan kentsel post-politika literatürüne katkıda bulunmayı ve siyasetin kapanma anlarını yalnızca fikir birliği üreten katılımcı mekanizmalarla ile değil aynı zamanda elitlerin kentsel popülist söylemleriyle de ele alarak literatürdeki boşluğa katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öncelikle post-politika literatürünün ayrımının göstermek amacıyla genel anlamda kent siyaseti teorilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Dahası, post-politika literatürünün önemli parçasını oluşturan Ranciere'in yaklaşımının ortaya koyduğu siyaset teorisini de göstermek aynı derecede önemlidir. İkinci olarak bu tezde, günümüzün yerel yönetimlerinin dikkatlerini neden mega-projelerin yapılmasına çevirdiği yorumlanmaya çalışılmaktadır. Son olarak İstanbul'un mega-projelerinin, demokratik siyasetin ne olduğu sorusu bağlamında kent mekanı politikaları için önemi incelenmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of depoliticization of the urban political space in different means. With the help of the urban post-political literature and Jacques Ranciere's political theory, the thesis aims to evaluate the foreclosing moments in the urban space through discourses made by the state-elites in the Istanbul's mega-projects, the Third Bosporus Bridge and he Istanbul Airport. It is argued that the mega-projects have also dramatic effects on the urban political space besides their tremendous socio-economic consequences. In this sense, this thesis aims to contribute newly emerging urban post-political literature and fill the gap in terms of foreclosing moments against the political through not only consensual participatory mechanisms but also elites' urban populist discourses. Moreover, it is equally important to show the Ranciere's political theory which post-political approach is originated. Secondly, the thesis tries to interpret why today's local government have turned their attention to construction of the mega-projects. Lastly, the Istanbul's mega-projects are evaluated with their importance for the politics of the urban space with the question of what democratic politics is.