Cağdaş tarihte tarihi liderlerin kültleri: Simon Bolivar ile Mustafa Kemal Atatürk'ün örnekleri arasında bir karşılaştırma
The cult to historical leaders in contemporary history: A comparison between the cases of Bolivar and Atatürk
  1. Tez No: 592238
  2. Yazar: IVAN LEONARDO GARZON HERNANDEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihin gücü var. Bir tartışmaya meşruiyet verebilir, en farklı bayrakları kaldırabilir ve mil-yonlarca insanı harekete geçirebilir. Her ülkede kendi tarihinin kutsallaştırması var, onun için bir kült var ve sonuç olarak anıtlar yapıldı, büyük kutlamalar yapıldı, savaşların veya liderlerin imajları övüldü. Bu makalede bu kültlerin nasıl kurulduğunu belirlemek istiyorum ve bunu en görünür karakterlerinden başlayarak yapmalıyım, bu durumda araştırılacak her cumhuriyetin kurucusu, Türkiye'de Mustafa Kemal Atatürk ve Kolombiya'da Simon Bolívar. Araştırma tarihsel perspektifte yapıldı, yani tarihin hangi noktasında kültlerin ku-rulduğunu, onları kim teşvik ettiğini, neden yaptıklarını ve elbette bu kültlerin zaman içinde nasıl değiştiğini belirleyeceğim. Bütün bunlar nihayet her iki durumda da bir karşılaştırma yapmak için. Başka bir deyişle, biyografik bir karşılaştırma veya her iki liderin politik fikir-lerinin bir karşılaştırması olmadığını açıklamaya değer; toplumların cumhuriyetlerinin kuru-cularını nasıl yüceltip kutladıklarının karşılaştırmalı bir tarihidir.
Özet (Çeviri)
History has power. It can give legitimacy to an argument, raise the most dissimilar flags and mobilize millions of people. In each country, there seems to be a sacralization of its own history, a cult to it and as a result, monuments are built huge celebrations are held and images of battles or leaders are praised, etc. In this article I want to determine how these cults are established and I shall do so starting with their most visible characters, in this case the founders of each of the republics studied, namely, Mustafa Kemal Atatürk in Turkey and Simon Bolívar in Colombia. The research was conducted in historical perspective, that is, I shall determine at what point in history the cults are established, who promotes them, why they do it and of course how these cults change over time, all this to finally make a comparison of both cases. It is worth clarifying that it is not a biographical comparison or a comparison of the political ideas of both leaders, in other words; it is a comparative history of how societies exalt and celebrate the founders of their republics.