İnovasyon aracı olarak kalite fonksiyon göçerimine (QFD) yönelik bir örnek olay çalışması
A case study based on quali̇ty function deployment (QFD) as an innovation tool
  1. Tez No: 592264
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün rekabet ortamında işletmeler sürdürülebilir büyüme sağlayabilmek için ürünlerini devamlı olarak geliştirmek ya da yeni ürünler ortaya koymak durumundadırlar. Rekabette öne çıkabilmek için ise inovasyon önemli bir stratejidir. İnovasyon tesadüfi fikirlerden ziyade yönetilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle ürün ve/veya hizmet geliştirirken sistematik araç veya metotlara ihtiyaç vardır. Bu metotlardan en önemlilerinden birisi ise Kalite Fonksiyon Göçerimidir (KFG). Bu çalışmada, bir elektrikli çekici araç tasarımı öncesi, müşteri ihtiyaçlarının en iyi şekilde anlaşılıp bu ihtiyaçların ürüne yansıtılması sürecinde KFG ile bir örnek olay çalışması yapılmıştır. Çalışma yapılırken altı adet hedef firma ile anket çalışmaları ve ilgili teknik ekiplerle beyin fırtınası faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, düşük araç ağırlığı, tahvil oranı, yüksek motor gücü, sesli ve görsel uyarı ile küçük tekerlek kullanımının müşterinin ihtiyaçlarına en çok katkı sağlayacak teknik ihtiyaçlar olarak görülmüş ve bu alanlarda ürünün geliştirilmesi yapılma kararı alınmıştır. Bununla beraber şirketin stratejik kararları da karar verme noktalarında önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in a competitive environment companies have to continuously improve their products or develop new product for a sustainable growth. Innovation is an important strategy to overcome competition. Innovation is a process to be managed rather than coincidental ideas. Therefore, systematic tools of methods are needed to develop product and/or services. Quality Function Deployment (QFD) is one of most important methods. In this study, a case study was done with QFD to understand customer needs in best way and apply those to product, before design phase of electric tow truck. During study, six survey has been done with target companies and brain storming activities has been performed. As a result, low vehicle weight, transmission ratio, high engine power, vocal & visual warning and small tire usage has been defined as technical needs that meets customer needs the most and design phase decided to be started based on those needs. Besides that, strategic decisions of company were very important on decision points.