Lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin teknoloji kabul düzeyleri
Technology acceptance levels of graduate students on virtual classroom application
  1. Tez No: 592275
  2. Yazar: YASİN KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın temel amacı, lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin teknoloji kabul düzeylerini belirlemektir. Araştırma, ders sonunda ölçek uygulaması çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Ankara ili Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsünde Adli bilişim programında Güvenli Yazılım Geliştirme (örgün ve uzaktan) dersini alan yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde farklı programlarda Performans Tabanlı Öğrenme Sistemleri yüksek lisans dersi ile Performans Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı ve Akademik Araştırma İçin Teknoloji Kullanımı-2 doktora derslerini alan ve sanal sınıfım uygulamasına katılan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada yer alan 42 öğrenciden 3 öğrenci derse çeşitli nedenlerle devam edememiştir. Araştırmada veriler, ACAR E-Öğrenme Sistemi - Sanal Sınıfım uygulamasına sürekli katılan ve lisansüstü öğrenim gören 39 öğrenciden, 4 haftalık ve 24 saatlik öğretim tamamlandığında uygulanan yazılı anket ile elde edilmiş, elde edilen veriler bilgisayar ortamında istatistiksel analiz programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada, tüm istatistiksel analizlerde 0.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Araştırma bulgularına göre, lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin teknoloji kabul düzeylerinin; algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, uygunluk ve yakınların etkisi boyutlarında yüksek, davranışsal niyet boyutlarında ise çok yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin genel teknoloji kabul düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin teknoloji kabul düzeyleri; öğrenim gördükleri bölüme, programa, cinsiyete, daha önce sanal sınıfım uygulamasına katılıp katılmama durumuna göre incelenmiş; bazı bölüme göre teknoloji kabul düzeylerinde önemli farklılık olduğu, farklılığın adli bilişim ile matematik ve hemşirelik bölümleri arasında ve adli bilişim aleyhine olduğu görülmüştür. Öğrenim gördükleri programa göre ise; doktora programında öğrenim gören öğrencilerin sanal sınıfım uygulamasına ilişkin teknoloji kabul düzeylerinin, yüksek lisans programında öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek olduğu ve bu farklılığın önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Cinsiyete göre teknoloji kabul düzeyi farklılıkları incelendiğinde ise, uygunluk boyutu haricinde önemli bir farklılık görülmemiştir. Daha önceden sanal sınıfım uygulamasına katılıp katılmama durumuna göre teknoloji kabul düzeyi farklılığı incelenmiş, farklılığın daha önceden sanal sınıfım uygulamasına katılmayan öğrencilerin lehine olduğu, diğer bir ifadeyle daha önceden sanal sınıfım uygulamasına katılmayan öğrencilerin katılan öğrencilere göre teknoloji kabul düzeylerinin yüksek olduğu ve bu farklılığın anlamlı olduğu yapılan istatistiksel analiz sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the level of technology acceptance for virtual classroom application of graduate students. The research was carried out within the framework of scale application at the end of the course. The study group of the research that was carried out in the spring semester of 2013-2014 academic year in Ankara is consisted of graduate students who enrolled in Secure Software Development (formal and distance) master course in Forensic Informatics department of Informatics Institute in Gazi University, and enrolled in Performance-Based Learning Systems mater course and Performance-Based Learning Approach and Technology Use for Academic Research-II doctorate courses in different departments of Institute of Educational Sciences in Gazi University. 3 students out of 42 could not attended the course due to various reasons. In the research, the data were obtained from 39 students who participated in the ACAR E-Learning System - Virtual Classroom application continuously and completed questionnaire when 4 weeks and 24 hours of instruction were completed. The data obtained were analyzed by using statistical analysis program on computer. In the study, 0,05 significance level was taken as the basis in all statistical analyzes. According to the findings of the research, it was found out that the technology acceptance levels of the graduate students about virtual classroom application; It was concluded that perceived benefit, perceived ease of use, suitability and the effect of relatives were high and behavioral intention dimensions were very high. It was concluded that the general technology acceptance level of the students regarding the application of virtual classroom was high. Technology acceptance levels of graduate students about virtual classroom application; they were examined according to the department they studied, the program, the gender, the status of participating in the virtual classroom application before; It is seen that there is a significant difference in technology acceptance levels according to some departments, the difference is between forensic informatics and mathematics and nursing departments and against forensic informatics. According to the program they are studying; It is concluded that the level of technology acceptance of the students who study in the PhD program is higher than the students who study in the master program and this difference is important. When the differences in technology acceptance level by gender were examined, no significant difference was observed except for the suitability dimension. Technology acceptance level difference was examined according to whether or not to participate in the virtual classroom application previously, the difference was in favor of the students who had not previously participated in the virtual classroom application, in other words, the level of technology acceptance of the students who had not previously participated in the virtual classroom application was higher and this difference was significant. It is proved by statistical analysis results.