Nijerya'da etnik şiddet ve bölgesel terörizim
Ethnic militancy and regional terrorism in Nigeria
  1. Tez No: 592281
  2. Yazar: BEULAH ADAOMA NORBERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALİ İREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Nijerya ulusu, 1960'ta bağımsızlığını kazanmasından önce ve sonra, etnik militanlık ve terörizmle artan çeşitli türlerde güvenlik sorunlarını deneyimlemiştir. Güvenlikle alakalı bu zorlu deneyimler Nijerya'nın ulusal yapısına zarar vermiştir. Biafra Cumhuriyeti, Arewa Cumhuriyeti, Oodua Halk Kongresi ve Nijer-Delta bölgesi gibi etnik ayrılıkçı grupların çoğalması Nijerya'yı çatışmaların ürediği bir alana dönüştürmüştür. Çeşitli etnik kışkırtmalar Nijerya'da Boko Haram, Ansaru ve Fulani Herdsmen gibi daha ölümcül terörist grupların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Bu tez Nijerya'daki etnik militanlık / terörizm ile ulusal yapı arasındaki bağlantıya odaklanmaktadır. Bu tez güvenlik sorununun nedenlerini ve boyutlarını, doğasını ve Nijerya'nın sosyo-ekonomik ve politik gelişimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez aynı zamanda etnisiteye karşı en iyi başa çıkma yöntemlerini ve Nijerya'nın ulusal güvenliğini iyileştirmeye ilişkin çözümleri önermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, tarihsel araştırma ve çeşitli vaka çalışmaları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Etnik militan grupların, daha vahşiyane olan Boko Haram ve Ansaru'ya dramatik evrimi eleştirel biçimde incelenmiş ve hem birincil hem de ikincil kaynaklardan elde edilen bulgular kullanılarak analiz edilmiştir. Birincil kaynaklar röportajları ve devlet yayınlarını, mektupları, yazışmaları, belgeselleri vb. yazılı belgeleri içerir. Ayrıca bu çalışma esas olarak kitaplar, dergiler, konferans çalışmaları ve internet kaynakları gibi ikincil kaynaklara bağlı olmaktadır. Hayal kırıklığı-saldırganlık teorisi bu çalışmanın temelidir. Bu tezin asıl amacı etnik militanlığın ve terörizmin Nijerya'nın ulusal güvenliğine en büyük engel olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
The Nigerian Nation has continued to experience different types of insecurity before and after her independence in 1960, arising from Ethnic militancy and Terrorism. These insecurity challenges have been detrimental to national building in Nigeria. The proliferation of ethnic separationist groups such as the Biafran republic, the Arewa republic, Oodua People's Congress and the Niger delta region has turned Nigeria into a breeding ground for conflict. The various ethnic agitation has given rise to more deadly terrorist groups in Nigeria which includes; Boko haram, Ansaru and the Fulani Herdsmen. This thesis focuses on the connection between ethnic militancy/terrorism and national building in Nigeria. This thesis seeks to investigate the causes and dimensions of insecurity problem, nature, and its effects on Nigeria's socio-economic and political development. This thesis also seeks to recommend solutions on how best to tackle ethnicity and improve the national security of Nigeria. This study has been carried out using historical research and various case studies. A critical examination of the dramatic evolution of ethnic militant groups to the rise of a more violent Boko Haram and Ansaru is been analysed using findings from both primary and secondary sources. The primary sources includes interviews, written documents such as government publication, letters, correspondence, documentaries etc. Moreover, this study will depend mainly on secondary sources such as books, journals, conference proceedings and internet sources. The Frustration-Aggression theory has been used as the framework for this study. The major point of this thesis is to show that ethnic militancy and terrorism has always been the major hinderance to National building in Nigeria.