Ticari işlemlerde taşınır rehninde borçlu temerrüdü sonrası alacaklının hakları
The rights of creditor after the default of debtor on movable pledge in commercial transactions
- Tez No: 592282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ticari işlemler niteliği gereği çeşitlilik arz etmektedir. Kişilerin ticari işlemlerde finansman sağlayabilmek için kullandığı araçlardan birisi de taşınır rehnidir. Pratikte finansman aracı olarak ticari işlemlerde taşınır rehni, ticari hayatta çok daha işlevsel ve önemli bir yere sahip olmaktadır. Türk hukukunda teslimsiz taşınır rehni genel hatları ile 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu (TİTRK) ile yeniden düzenlenerek teslimsiz taşınır rehninin uygulama alanı genişletilmiş ve alacaklıya önemli haklar verilmiştir. Özellikle borçlunun temerrüdü sonrasında alacaklıya doğrudan mülkiyetin devrini talep edebilme hakkı tanınmıştır. Bu tezin inceleme kapsamı ticari işlemlerde taşınır rehninde borçlu temerrüdü sonrasında alacaklının sahip olduğu haklardır. TİTRK kapsamında rehin hakkının kuruluşu, konusu ve rehne konu varlıkların incelenmesinden sonra uluslararası düzenlemelerden Cape Town Konvansiyonu ve Protokolü ile UNCITRAL Teminat İşlemleri İçin Model Kanunu'nda borçlu temerrüdü sonrası alacaklının haklarında incelenecektir. Son bölümde ise borçlu temerrüdü sonrasında rehin alacaklısına tanınan haklar uluslararası düzenlemeler ile karşılaştırılmalı olarak incelenecektir. Ayrıca incelememizde Türk Medeni Kanunu ve Mülga Ticari İşletme Rehni Kanunu hükümleri TİTRK ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to its nature, commercial transactions vary. One of the tools that people use to provide financing in commercial transactions is movable pledge. In practice, as a financing tool, movable pledge in commercial transactions has a much more functional and important place in commercial life. In Turkish law, without delivery the pledges of movable were revised with the Law on Movable Pledge in Commercial Transactions (TİTRK), which entered into force on 01.01.2017, and the application area of the without delivery pledged movable was extended and efficient rights were given to the creditor. In particular, the creditor is given the right to demand the transfer of ownership directly after the debtor's default. The scope of the examination of this thesis is the rights of the creditor after the debtor's default in movable pledge in commercial transactions. Following the establishment of the pledge right, the subject and the pledged assets within the scope of the TİTRK, it will be examined on the rights of the creditor after the default of the debtor in the International Regulations, Cape Town Convention and Protocol and UNCITRAL Model Law for Secured Transactions. In the last section, the rights granted to the pledge creditor after the debtor default will be examined in comparison with the international regulations. In addition, the provisions of the Turkish Civil Code and the Abolished Commercial Enterprise Pledge Law will be compared with TİTRK.