İstihbaratın teşkilatlanma ve yönetim sorunsalı: A.B.D. örneği
Organization and management of intelligence: U.S.A as an example
  1. Tez No: 592322
  2. Yazar: FATİH TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişimi ve küreselleşme dünyayı uçtan uca değiştirdi. Toplumlar ve ülkeler birbiri ile etkileşime geçtikçe bireysel özgürlükler ve demokrasi konusunda hassas alanlar giderek artmaktadır. Bu etkileşim ülkelerin güvenliğini ve bireysel özgürlük alanlarınıda etkilemektedir. Bu hızlı değişime karşın ülkeler geçmişin soğuk savaş anlayışı ve güvenlik hassasiyetlerini de aynı zamanda taşımaya devam etmektedirler. Gelişmiş demokrasilere sahip ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) mevcut güvenlik ve istihbarat anlayışı, faaliyetleri ve denetimi işte bu çatışmanın uzun sürede meydana geldiği denge üzerine kuruludur. ABD açısından istihbarat teşkilatlanma süreci yeni problemler, hak arayışları, çatışma ve çözümler doğurmaktadır. Tüm bunların ışığında bu tezin temel amacı istihbarat problemlerini ABD istihbarat teşkilatlanma süreci üzerinden analiz edip karşılaşılan problemleri neden sonuç ilişkisi içerisinde tespit etmektir. Bu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nde istihbaratın yönetim modeli, teşkilatlanması ve hukuki alt yapısı incelenmiştir. Birinci bölümde kavramsal anlamda istihbarat incelemesi literatüre önemli bir katkı olarak görülebilir. İkinci bölümde ABD istihbarat teşkilatlanması ve yasal çerçevedeki gelişim arasındaki ilişki ortaya konmaktadır. Üçüncü bölümde ABD istihbaratının yönetim, organizasyon ve denetimine ilişkin temel problemler tartışılmıştır. Sonuç olarak tespit edilen en büyük problem büyüyen kurum yapıları arasında koordinasyon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Etkin bir istihbarat teşkilatlanmasının öncülü olarak insan faktörünün ve doğru bilginin karar vericiler için hızlı ve etkin şekilde rafine edildiği istihbarat süreçlerinin gerekliliği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the development of technology and globalization has changed the world from end to end. As societies and countries interact with each other, sensitive areas for individual freedoms and democracy increase. This interaction affects countries' on security and individual freedom. Despite this rapid change, countries continue to carry the cold war understanding and security sensitivities of the past at the same time. In the United States (USA), one of the leading countries with advanced democracies, the current security and intelligence agreement, its activities and supervision is based on the long-term balance of this conflict. For the US, the intelligence organization process creates new problems, seeking rights, conflicts and solutions. In the light of all these, the main purpose of this thesis is to analyze the intelligence problems through the US intelligence organization process and to identify the problems encountered in the cause and effect relationship. In this study, the management model, organization and legal infrastructure of intelligence in the United States have been examined. In the first section, intelligence analysis can be seen as an important contribution to the literature. The second section sets out the relationship between the US intelligence organization and the development of the legal framework. In the third section, the main problems related to the administration, organization and supervision of the US intelligence are discussed. As a result, the biggest problem identified is the lack of coordination among the growing corporate structures. As the precursor of an effective intelligence organization, it has been suggested that intelligence processes, where human factor and correct information are refined for decision makers in a fast and efficient manner.