Öncülleri ve sonuçları bağlamında akademisyenlerde iş yeri mutluluğu: Bir model denemesi
Workplace happiness of academicians in the context of antecedents and consequences: A model experiment
  1. Tez No: 592323
  2. Yazar: ARZU ALACALAR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, akademisyenlerde iş yeri mutluluğunun öncülleri ve sonuçları üzerine bütüncül bir model denemesi yapılmıştır. Bu amaçla, bir devlet üniversitesindeki 30 akademisyenden nitel ve Türkiye genelindeki 458 akademisyenden nicel veri elde edilerek karma bir araştırma yürütülmüştür. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, mutluluk ve iş yeri mutluluğu konularına ilişkin kavramsal çerçeve sunulmuştur. İkinci bölümde, akademisyenlerle gerçekleştirilen nitel ve nicel araştırmalara dair yöntem açıklanarak, nitel çalışma sonucuna göre iş yeri mutluluğunun öncül ve sonuçları tespit edilmiştir. Son bölümde ise, kuramsal modelin ve oluşturulan hipotezlerin testi için yürütülen nicel araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, psikolojik sermaye, iş arkadaşlarıyla ilişkiler, öznel kariyer başarısı algısı, işin anlamı ve örgütsel iletişimin etkinliğinin iş yeri mutluluğunun öncülleri olduğu ve bu değişkenlerin iş yeri mutluluğunun olumlu duygular, olumsuz duygular ve potansiyeli gerçekleştirme boyutları üzerinde etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Genel hayat mutluluğu, başarı ve prososyal davranışın ise iş yeri mutluluğunun sonuçları olduğu ve iş yeri mutluluğundan etkilendikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, psikolojik sermayenin ve örgütsel ilişkilerin genel hayat mutluluğuna etkisinde iş yeri mutluluğunun aracılık rolü olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçları, kuramsal bilgileri ve araştırma modelini doğrulamış, akademisyenlerde iş yeri mutluluğunun önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a holistic model experiment was conducted on the antecedents and consequences of workplace happiness in academicians. For this purpose, a mixed research was conducted via obtaining qualitative data from 30 academicians in a state university and quantitative data from 458 academicians from Turkey. In the first part of the study, which consists of three parts, the conceptual framework on the topics of happiness and workplace happiness is presented. In the second part, the method of the qualitative and quantitative research conducted with the academicians is explained and the antecedents and consequences of the workplace happiness depending on the qualitative study results are determined. In the last part, the findings of the quantitative research conducted for the purpose of testing the theoretical model and the hypotheses created are given. According to the results of the study, psychological capital, relationships with colleagues, perception of subjective career success, meaning of work and the effectiveness of organizational communication were found to be the antecedents of workplace happiness, and these variables were found to be effective on the dimensions of positive emotions, negative emotions and the realizing the potential. It was found that general life happiness, success and prosocial behavior were the results of workplace happiness and they were affected by workplace happiness. In addition, it was seen that workplace happiness had a mediating role in the effect of psychological capital and organizational relationships on general life happiness. The results of the research confirmed the theoretical knowledge and research model and revealed the importance of workplace happiness among academicians.