Dört ve beş yıldızlı otellerin web sitelerinin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi: Muğla ili örneği
Examining the websites of four and five star hotels by content analysis: Example of Muğla province
- Tez No: 592346
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bilişim teknolojilerinin ulaştığı kullanım yoğunluğu işletmeleri sanal ortamda da var olma zorunluluğu getirmiştir. Çevrimiçi varlığını sürdürmeleri için, işletmelerin en güçlü araçları web siteleridir. Bu araştırmanın amacı, dört ve beş yıldızlı otellerin web sayfalarının özelliklerinin incelenerek zayıf ve güçlü yanların belirlenmesidir. Öncelikle web sitelerinin kolay bulunabilirlik, kolay gezilebilirlik, ikna ve satış yeteneğinin, ölçülmesine yönelik özellikler belirlenmiştir. Daha sonra bu özelliklerin Muğla ilindeki dört ve beş yıldızlı otellerde ne düzeyde kullanıldığı incelenmiştir. Otellerin web sitelerin ziyaret edilerek belirlenen özelliklerin varlığı ve düzeyi sayısal ve yüzdelik oranları belirlenmiştir. Birbirine bağımlı olma ihtimali olan özellikler için Ki-Kare testleri, çok gruplu değerleme yapılan özelliklerde F testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda incelenen otel web sitelerinde örnek gösterilebilecek düzeyde bazı özelliklerin olduğu belirlenmiştir. Fakat genel olarak, bireysel otel müşterisi oluşturma ve bağlılığı sağlamayı amaçlayan özelliklerin yetersiz düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The usage density of the information technologies has necessitated the existence of the enterprises in the virtual environment. Web sites are the most powerful tools for businesses to maintain their online presence. The aim of this study is to determine the strengths and weaknesses of four and five star hotels. First of all, the characteristics of the websites for easy availability, easy navigation, persuasion and sales ability were determined. Then, the use of these features in four and five star hotels in Muğla province was examined. The presence and level of the features determined by visiting the websites of the hotels were determined numerically and percentages. Chi-square tests were used for the features that are likely to be dependent on each other, and F tests were applied for the features in which multi-group valuation was performed. As a result of the findings, it was determined that there are some features that can be shown as an example on the hotel web sites examined. However, in general, it was found that the features aimed at creating individual hotel customers and ensuring loyalty were insufficient.