Çarşamba (Samsun) ilçesinde bakımlı ve bakımsız fındık bahçelerinde yetiştirilen çakıldak çeşidinin verim ve meyve özeliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and nut characteristics of çakildak variety grown in cultivated and non-cultivated hazelnut orchards in Çarşamba (Samsun) district
  1. Tez No: 592429
  2. Yazar: İZZET YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2018 ve 2019 yıllarında Samsun ili Çarşamba ilçesinde kültürel uygulamaların yeterli yapıldığı ve herhangi bir kültürel uygulamanın yapılmadığı 2 farklı fındık bahçesinde yetiştirilen Çakıldak çeşidinde verim ve meyve kalite özelliklerindeki değişiminin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Çalışmada ocak verimi, bitki başına verim, bitki verim etkinliği, çotanaktaki meyve sayısı, kabuklu meyve ağırlığı, iç meyve ağırlığı, iç oranı, kabuk kalınlığı, göbek boşluğu, kabuklu ve iç meyve boyutları, sağlam iç oranı, kusurlu iç oranı, buruşuk iç oranı, eksik iç oranı, boş meyve oranı, çürük iç oranı ve küflü iç oranı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the change in yield and fruit quality characteristics of Çakıldak cultivars grown in 2 different hazelnut orchards where cultural practices were performed completely and no cultural practices were performed in Çarşamba province of Samsun county, in 2018-2019 years. In Çakıdak hazelnut growing in investigated orchards was determined yield per 'Ocak', yield per plant, yield efficiency, number of nuts per cluster, fruit weight, kernel weight, kernel percentage, shell thickness, central cavity, nut and kernel dimensions, good kernel, defective kernel, shriveled kernel, poor fiil, blank nuts, brown strain and moldy kernel.