Tırnak mantarlarında (Onychomycosis); Bifonazole (%1)+ üre (%40) ile tioconazole (% 28) preparatının tedavi etkinlikleri açısından karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59249
  2. Yazar: MEHMET EŞBER ÖZKÖMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Halk Sağlığı, Dermatology, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Onychomycosis populasyonun %2-5'ini etkileyen, kronik, inatçı bir mantar enfeksiyonudur. Tedavisi zordur ve daha önce kullanılan tedavi metodları ile iyi yanıtlar alınamamıştır. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada klinik ve mikolojik olarak onychomycosis tanısı konan 53 olguda topikal Bifonazole + Üre ve Tioconazole tedavilerinin etkinlikleri ve daha sonraki 6 aylık takip sonundaki durundan araştırıldı. Rastgele seçilen 29 olguya topikal %1 Bifonazole + %40Üre ve geri kalan 24 olguya da topikal %28Tioconazole uygulandı. Olguların %81.13'inde (43/53) Trichophyton rubrum, %9.44'ünde (5/53) Trichophyton mentagrophytes, %5.66'sında (3/53) Candida albicans etken olarak saptanırken, %3.77'sinde (2/53) KOH ile hifalar görüldü ancak kültürde bir fungal ajan izole edilemedi.
Özet (Çeviri)
Onychomycosis is a chronic, recalcitrant fungal infectious disease that affects 2-5% of the population. The treatment of nail fungal infection is difficult and the traditional therapies are not satisfactory. In this open, randomized and comparative study, studied that the safety and efficacy of topical Bifonazole + Urea and Tioconazole in 53 patients with onychomycosis that diagnosed by clinically and mycological. The follow-up period was 6 months. Randomly assigned 29 patients received topical l%Bifonazole + 40%Urea and the remainder 24 patients received 28%Tioconazole. Trichophyton rubrum was cultured from the nails of 81.13% (43/53) of the patients, Trichophyton mentagrophytes from the nails of 9.44% (5/53) of the patients, Candida albicans from the nails of 5.66% (3/53) of the patients. In 3.77% (2/53) of the patients, no fungal agent was cultured although they had positive micrscopy.