STEM: Bütünleşik öğretmenlik çerçevesine yönelik hizmet içi eğitim programının uygulanması ve değerlendirilmesi
The implementation and evaluation of an in- service training program for STEM: Integrated teaching framework
  1. Tez No: 592531
  2. Yazar: CEVDET TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇEÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada, hizmet içi eğitimlerin öğretmenlerin mesleki gelişimine katkısı bağlamından hareketle“STEM: Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesi”'ne yönelik geliştirilen ve uygulanan hizmet içi eğitim programının öğretmenlerin mesleki gelişimine olan katkısı, verilen hizmet içi eğitimin değerlendirilmesi ve okul içi uygulamalara yansıması araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, STEM eğitimi ile ilgili hizmet içi bir eğitim program tasarısı geliştirmek ve uygulamak, eğitim verilen öğretmenlerin bu eğitimden beklentilerini, eğitime katılma amaçlarını, eğitimden ne tür kazanımlar sağladıklarını, materyal seçiminin 5 ve 6. Sınıf öğrenci düzeyine uygunluğunu belirlemek, STEM in mevcut ders programlarına entegrasyonu ve STEM eğitiminin yaygınlaştırılması ile ilgili öğretmen görüşlerini almaktır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden Tasarım Tabanlı Araştırma Modeli kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, STEM:“Bütünleşik Öğretmenlik Çerçevesi”ile ilgili bir Hizmet içi eğitim program tasarısı geliştirilmiş ve bir BAP projesiyle geliştirilen program yürütülmüştür. Proje kapsamında, Gaziantep İli sınırları içinde faaliyet gösteren, MEB' e bağlı devlet okullarında görev yapan 23 öğretmene beş günlük STEM eğitimi verilmiştir. Araştırma boyunca 11 tane veri toplama ve değerlendirme aracı kullanılmıştır. Bu araçlardan 10 tanesi, STEM eğitimi alanındaki uzmanların görüşlerine başvurularak bizzat araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Eğitimler esnasında öğretmenlerin Hizmet içi STEM eğitimine katılma amaçları ve beklentileri sorgulanmış, STEM eğitiminin mevcut programlara entegre edilebilirliği ile ilgili öğretmen görüşlerine yer verilmiştir. Eğitim sonrası katılımcı öğretmenlerin STEM kazanımlarına sahip olup olmadıkları araştırılmış, hizmet içi eğitimin öğretmenler tarafından değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca 10 öğretmene proje kapsamında kullanılan ve yenilikçi öğretim materyallerinden oluşan STEM eğitim kiti ( K'nex, Arduino vb.) verilmiş, 2017-2018 eğitim öğretim yılı boyunca öğretmenlerden STEM eğitimini kendi sınıflarında uygulamaları istenmiştir. Eğitim-öğretim yılı sonunda öğretmenlere STEM okul içi uygulama anketi verilmiş ve öğretmenlerden okul içi uygulamalarla ilgili görüşler alınmıştır. Toplanan veriler nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi, betimsel analiz, karşılaştırmalı veri analizi, yüzde-frekans analizi kullanılarak paket programlar üzerinden çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcı öğretmenlerin eğitim sonrasında STEM kazanımlarına sahip olduklarını göstermiştir. Öğretmenlerin tamamı bu tür eğitimlerin devamını istediklerini dile getirmiş ve çoğunlukla sistemin bir parçası olmak istediklerini beyan etmişlerdir. Ancak, STEM eğitiminden haberdar olan öğretmenlerin bu modeli okul içinde uygulamalarına yönelik birtakım zorluklar olduğu görülmektedir. Bunların başında öğretmen yeterlilikleri, malzeme ve işbirliği eksikliği gelmektedir. Diğer taraftan elde edilen bulgular, STEM eğitiminin mevcut ders programlarına entegrasyonun kısmen mümkün olduğunu, materyal temini ve takibi noktasında bazı sorunlar yaşanabileceğini, ders saatlerinin yetersizliğini, kalabalık sınıflarda uygulama güçlüğü yaşanabileceğini göstermiştir. Sonuçlar bölümünde, hizmet içi STEM eğitimlerinin öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkılarına, mesleki öğrenme topluluğu oluşturmaya yönelik sağladığı faydalarına, STEM' in ulusal ölçekte yaygınlaştırılmasına ait olumlu görüşlere de yer verilmiştir. Tezin öneriler bölümünde, STEM eğitiminin okullarda uygulanması, programlara entegrasyonu, materyal temini ve takibi, yaygınlaştırılması, hizmet içi STEM eğitimi gibi konularda araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika geliştiricilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of the in-service training program developed and implemented for“STEM: Integrated Teaching Framework”to the professional development of teachers, the evaluation of the in-service training and their reflections on in-school practices were investigated. The aim of this research is to develop and implement an in-service training program proposal related to STEM education, to determine the expectations of the teachers who are trained, to state the purposes of participation, to obtain what kind of gains from the education and to specify the suitability of the material selection to 5th and 6th grade student level. And also the aim of the study is to get the opinions of the teachers about the integration of STEM to the existing curriculum and dissemination of STEM education. In the study, one of the qualitative research methods; the Design-Based Research Model was used. During the research process an in-service training program was developed for“STEM: Integrated Teaching Framework”and the developed program was implemented by a BAP, which is a scientific research project. Within the scope of the project, a total of 23 teachers working in the public schools affiliated to the Ministry of National Education, operating within the boundaries of Gaziantep, were provided with five-day STEM training. During the study, 11 data collection and evaluation tools were used. 10 of these tools have been developed by the researcher in consultation with STEM experts. During the trainings, the purposes and expectations of teachers to participate in the in-service STEM training were questioned and the opinions of the teachers regarding the integration of STEM training into the existing programs were included. After the training, it was investigated whether the participant teachers had STEM objectives and in-service training was evaluated by the teachers. In addition, 10 teachers were given STEM training Kit (K'nex, Arduino, etc.), which consists of innovative teaching materials used in the project, and teachers were asked to apply STEM training in their own classes during the 2017-2018 academic year. At the end of the academic year, STEM in-school application questionnaire was given to the teachers and opinions were taken from the teachers about in-school applications. The collected data were analyzed through qualitative data analyzing methods: content analysis, descriptive analysis, comparative data analysis and percentage-frequency analysis. The findings showed that the participant teachers had STEM objectives after the training. All of the teachers stated that they wanted to continue this kind of training and they stated that they wanted to be a part of the system. However, it is seen that there are some doubts about STEM education teachers who apply this model within the school. Most of these are teacher qualifications, lack of materials and cooperation. On the other hand, findings have shown that STEM training is partially possible to integrate into existing courses, some problems may be encountered in material procurement and follow-up, course hours are inadequate to apply STEM, and teachers may have difficulties in applying STEM in crowded classrooms. In the conclusion section, the contributions of in-service STEM trainings to the personal and professional development of teachers, the benefits they provide for forming a professional learning community and positive opinions regarding the dissemination of STEM on a national scale are also included. In the last part of the thesis, suggestions were given to researchers, practitioners and policy developers on topics such as implementation of STEM Education in schools, integration into programs, material supply and follow-up, dissemination, in-service STEM training.