Cathartic resonance: Explaining the interaction between the June 2013 protests in Turkey and Brazil
Katartik resonans: Türkiye ve Brezilya'daki 2013 Haziran eylemlerinin etkileşimini açıklamak
- Tez No: 592537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ ERTAN YENİGÜN, PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Brezilyalı protestocuların Türkiye'deki Gezi Parkı Eylemleri hakkındaki algı ve fikirlerini analiz ederek Gezi Parkı Eylemlerinin Brezilya'daki Jornadas de Junho Eylemleri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmak için tasarlanmıştır. Haziran 2013'te Jornadas de Junho Protestoları sırasında Brezilyalı protestocular tarafından Gezi Parkı Eylemlerine yapılan atıfların arkasındaki motivasyon ve sebeplerin sorgulanmasıyla başlayarak, iki protesto hareketi arasındaki etkileşim, Brezilyalılarla yapılan yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla incelenmiştir. Eylem difüzyonu alanındaki teorik çalışmalar bu vakayı sistematik olarak açıklayabilecek kapsamlı bir çerçeve öneremediğinden, bu tez aynı zamanda sürekli karşılaştırmalı yöntem ve üç aşamalı kodlamaya dayalı Gömülü Teori Metodolojisi (Grounded Theory Methodology) kullanarak yeni mekanizmalar ve teorik açıklamalar keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, geniş bir Brezilyalı protestocu grubunun eylemler sırasında şiddetin yoğunlaşması konusundaki ortak deneyimlerine dayanarak kendilerini Türk protestocularla sempatik bir şekilde özdeşleştirdiğini ortaya koymaktadır. Brezilyalı protestocular iki hareket arasındaki bağlamsal ve motivasyonel benzerlikler hakkında yüzeysel ve basitleştirilmiş bilgiye sahipken, her iki ülkedeki protestoculara karşı polisin aşırı güç kullanmasındaki ortak tavırlar, ve Türk protestoculara karşı polis tarafından uygulanan aşırı güç kullanımının Brezilya yerel basınında, uluslararası medyada ve sosyal medya platformlarındaki görünürlüğü, Brezilya'daki protestoların ilk ortaya çıkmasının ardından Brezilyalı protestocuların kitlesel hareketi üzerinde ilham verici ve kolaylaştırıcı bir etkiye olmuştur. Bu bulgulara dayanarak, bu tez, ev sahibi ülkedeki potansiyel protestocular tarafından yabancı fakat ilişkilendirilebilir bir bağlamda trajik bir protestocu grubuyla sempatik ve yüzeysel özdeşleştirme yoluyla kitlesel hareketlerin uyarılması olarak tanımlanabilen katartik rezonans mekanizmasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed to explore whether the Gezi Park Protests in Turkey had any impact on the Jornadas de Junho Protests in Brazil by analyzing the perceptions and ideas of Brazilian protesters about the Gezi Park Protests. Starting with questioning the motivations and reasons behind the identifying references to the Gezi Park Protests made by Brazilian protesters during the Jornadas de Junho Protests in June 2013, the interaction between two protest movements is investigated through the semi-structured in-depth interviews with the Brazilian protesters. Since the theoretical studies in the field of protest diffusion cannot propose a comprehensive framework that can explain this case systematically, this thesis also seeks to discover novel mechanisms and theoretical explanations by employing Evolved Grounded Theory Methodology based on constant comparative method and a three-staged coding procedure. The findings reveal that a wide group of Brazilian protesters sympathetically identified themselves with the Turkish protesters based on their shared experience of intensification of violence during the protests. While Brazilian protesters had superficial and simplified knowledge on the contextual and motivational similarities between two movements, common patterns of the excessive use of force by the police against the protesters in both countries and the visibility of police violence against the Turkish protesters in local, international and social media had an inspiring and facilitating impact on the mobilization of Brazilian protesters following the initial emergence of the protests in Brazil. Based on these findings, this thesis introduces the mechanism of cathartic resonance, which can be defined as the stimulation of mass mobilization through sympathetic and superficial identification with a tragic protester group in a foreign but relatable context by the potential protesters in the host country.