Örgütsel bağlamda olumsuz liderliğin çalışanlar üzerindeki etkisini açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A study on exposing the effects of negative leadership on employees in organizational context
- Tez No: 592586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasında“Olumsuz liderliğin çalışanlar üzerindeki etkisi nelerdir?”,“Olumsuz liderlerin olumsuz olarak nitelendirilmelerine neden olan davranışları ve özellikleri nelerdir?”sorularını cevaplamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde liderlik kavramı detaylı bir şekilde tanımlanmış, yıllar içindeki kavramsal gelişimi araştırılmış ve liderlik kavramının öneminden bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde olumsuz liderlik tarzları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise tezin temel yapı taşını oluşturan araştırmaya yer verilmiştir. Olumsuz liderliğe maruz kaldıklarını beyan eden çalışanlara olumsuz liderlerinin davranış ve özellikleri, liderlerin örnek olumsuz söylemleri, olumsuz liderliğin kendileri üzerinde ve yaptıkları iş üzerinde nasıl etkileri olduğu sorulmuştur. Çalışanların olumsuz liderlik ile baş etmek için ne gibi stratejiler geliştirdikleri, olumsuz liderlerin yöneticisi olsalar ne gibi çözüm yolları geliştirecekleri, kendileri gibi olumsuz liderlerle çalışan kişilere neler önerecekleri araştırılmıştır. Son olarak çalışanlara olumsuz liderliğin kurumlar ve diğer çalışanlar üzerinde ne gibi etkiler ortaya çıkardığı sorulmuştur ve elde edilen görüşler nitel içerik analizine tabi tutularak çalışanlara, liderlere, yöneticilere ve uygulamacılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to answer the questions of“What is the impact of negative leadership on employees?”and“What are the behavior and characteristics of negative leaders?”In this context, in the first chapter, the concept of leadership has been defined in details, the conceptual development of leadership in years has been researched and the importance of the concept of leadership has been mentioned. In the second chapter of the thesis, negative leadership theories are examined in details. The research that constitutes the basis of the thesis is given in the third chapter. Employees who were exposed to negative leadership were asked about the behaviors and characteristics of their negative leaders, examples of discourses, and the effects of negative leadership on themselves and their work. It has been researched what kind of strategies they would develop in order to cope with negative leadership, what kind of solutions they would develop if they were managers of negative leaders and what they would suggest to those working with negative leaders like themselves. Finally, employees were asked about the effects of negative leadership on institutions and other employees and the opinions obtained were subjected to qualitative content analysis and suggestions were developed for employees, leaders, managers and practitioners.