Performansa dayalı ücretlendirmenin çalışan performansı üzerindeki etkileri
The effects of performance based compensation on employee performance
  1. Tez No: 592617
  2. Yazar: YALÇIN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. NARMAN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Performansa dayalı ücretlendirme son yıllarda şirketler tarafından kullanımı artan bir sistem olma niteliği taşımaktadır. Performansa dayalı ücret sistemi, doğru uygulandığı zaman işverenlerin ve çalışanların verimliliklerini arttıracağı düşünüldüğünden şirketlerin ilgisini çekmektedir. Performans, ücretlendirme sistemleri, performans değerleme ve performansa dayalı ücretlendirme sistemlerini inceleyen bu çalışmanın konusu, işletmelerde uygulanan performansa dayalı ücretlendirme sistemlerinin çalışan performansına etkilerinin incelenmesi ve sonuçlarının irdelenerek sistemin ne kadar sağlıklı olduğunun belirlenmesi, olumsuz yanlarının ele alınması ve ne gibi önlemler alınacağına dair değerlendirmelerin incelenmesidir. Adana ilinde hizmet, imalat ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve performansa dayalı ücret sistemi uygulayan firmalardan örneklem seçilerek, çalışanlara anket uygulanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizi sonucunda, performansa dayalı ücret sistemiyle çalışan performansının arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Performance-based compensation system has been popular in recent years. The performance-based compensation system attracts the attention of companies due to the expectation that it will increase the efficiency of work and employees. This study examines the performance, compensation systems, performance evaluation and performance based compensation systems. The subject of the study is the evaluation of the effects of performance based compensation systems on the employees. In this study, we examine how healthy this system is, and analyze the advantages and disadvantages. The employees of the firms, which operate in service, manufacturing and trading sectors and apply the performance-based compensation system, were surveyed. In this context, a questionnaire was responded by a sample of employees in Adana province. According to the results, we found that there is not a significant relationship between performance based compensation and employee performance.