Büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı (BOBİ FRS) ile tam set Türkiye muhasebe ve Türkiye Finansal aporlama Standartlarının (TMS/TFRS) karşılaştırılması ve bir anket çalışması
Comparison of financial reporting standard for large and medium sized enterprises (FRS for LMES) with the full set Turkish accounting and Turkish Financial Reporting Standards (TAS/TFRS) and an questionnaire study
  1. Tez No: 592660
  2. Yazar: YEŞİM KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bağımsız denetime tabii olan ve Türkiye Muhasebe Standartları ile Türkiye Finansal Raporlama standartlarını uygulamayan işletmeler için 01.01.2017 tarihinde“Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)”yürürlüğe girmiştir.Çalışmamızda BOBİ FRS ile TMS/TFRS karşılaştırmalı olarak incelenmiş olup, akabinde BOBİ FRS ve TMS/TFRS' nin kullanıcılar üzerindeki etkisini saptamak maksadıyla bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Financial Reporting Standard for Large And Medium Sized Enterprises”(FRS for LMEs) came into force for enterprises which is liable to independent audit and don't apply to“Standarts of Turkish Accounting”and“Standarts of Turkish Financial Reporting”(TAS/TFRS), at 01.01.2018.In our study,“Financial Reporting Standard for Large And Medium Sized Enterprises”(FRS for LMEs) with“Standarts of Turkish Accounting”and“Standarts of Turkish Financial reporting”as a comperative examined. After that, conducted an questionnaire study for a determine“FRS for LMEs”and“TAS/TFRS ”impact on users.