Stok hesaplarının Türkiye Muhasebe Standardı 2 (TMS 2), Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı bölüm 6 (BOBİ FRS 6) ve Vergi Usul Kanunu kapsamında karşılaştırılması: Bir uygulama örneği
Compraion of stock accounts according to Turkish Accounting Standarts 2 (TAS 2), Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Enterprises 6 (BOBI FRS 6) and Tax Procedure Law: An application
  1. Tez No: 760573
  2. Yazar: ABDULLAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DERYA BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, VUK, TMS ve BOBİ FRS kapsamında stokları oluşturan maliyet unsurlarında, stok değerleme yöntemlerinde, stoklarda meydana gelecek değer düşüklüklerinin kayıtlara alınmasında ve maliyet yöntemleri tercihlerinin farklı olması durumunda işletmelerin finansal tablolarına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bununla birlikte çalışmada, işletmelerin uygulama farklılıkları ile elde edecekleri avantaj ve dezavantajlar da aktarılmıştır. Stok kalemleri için oluşan giderler, VUK'a göre birkaç istisna dışında maliyet unsuru olarak kabul edilmekte, TMS ve BOBİ FRS'ye göre dönem gideri olarak kayıtlara alınmaktadır. Firmanın gelir tablosuna aktarılmayan maliyet unsurları ertelenmiş vergi varlığını oluşmasına neden olmaktadır. Ertelenmiş vergi varlığı, VUK kapsamında finansal raporlar oluşturan işletmelerin daha fazla kâr elde etmesine ve döneminden önce vergi ödemesine neden olduğu gözlemlenmiştir. Döneminden önce ödenen vergiler, işletmenin kamuyu finanse etmesine ve bu finansmanı karşılamak için öz kaynaklarının yanında işletme dışından finans kaynakları bulması ve bunun için de ayrıca bir maliyete katlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the cost elements that make up the stocks within the scope of VUK, TMS and BOBİ FRS, inventory valuation methods, recording the impairment in the stocks and the financial statements of the enterprises in case the cost methods preferences are different. In addition, in the study, the advantages and disadvantages that the enterprises will gain with the application differences were also conveyed. Expenses incurred for inventory items are accepted as cost elements according to the VUK, except for a few exceptions, and are recorded as period expenses according to TMS and BOBİ FRS. Cost elements that are not transferred to the income statement of the company cause the formation of deferred tax assets. It has been observed that the deferred tax asset causes the enterprises that create financial reports within the scope of the VUK to make more profit and to pay taxes before the period. Taxes paid before the period indicate that the enterprise finances the public and finds financial resources from outside the enterprise in addition to its own resources to meet this financing and incurs an additional cost for this.