A novel tool for the identification of locus-specific chromatin proteins
Lokusa özgü kromatin proteinleri tamınlanması için yeni bir araç
- Tez No: 592665
- Danışmanlar: DOÇ. NEŞET CEVDET TOLGA EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Genomik DNA, kromatin proteinleri tarafından korunur ve düzenlenir. Kromatin organizasyonunun araştırılması için geliştirlen yöntemler sayısızdır ve kuruludur, ancak belirli bir lokus ile ilişkili yeni kromatin proteinlerini tanımlamak hala bir zorluktur. Bu proje kapsamında, belirli bir genomik bölgeyle ilişkili kromatin proteinlerinin tanımlanması için yeni bir araç uygulamaya çalışıyoruz. Bu yöntem, CRISPR (Kümelenmiş Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar) ve SICAP (Kromatine İlişkili Proteinlerin Seçici İzolasyonu) tekniklerinin birleştirilmesine dayanmaktadır. CRISPR tekniği, istenilen bir bölgeyi hedeflemek için kullanılır ve SICAP tekniği, ikinci bir çöktürme aşaması kullanarak fayda sağlar. İlk çöktürme,dCas9 aracılı ve lokus-pesifiktir, ikincisi ise kromatin fragmanlarının in vitro-biyotinile edilmiş DNA'sının streptavidine bağlanmasına dayanır. İkinci çöktürme, sert denatüre edici yıkamalar yoluyla kirletici maddelerden kurtulmayı sağlar ve elde edilen proteinleri kromatin fraksiyonuyla sınırlar. Elde edilen kromatin proteinleri havuzu elüe edilir ve sonuçta kütle spektrometrisi ile analiz edilmesi amaçlanır. Mevcut çalışmada, yöntemin kritik bileşenleri geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Ayrıca metodun geçerliliği için model sistemi önerilmiş ve test edilmiştir. CRISPR-SICAP yöntemi, CRISPR-SICAP-qPCR ile farklı genomik bölgelerde problanmış ve normal dCas9-ChIP'den daha spesifik olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar, testin protein araştırmalarının gelecekteki uygulamalarında kullanılabileceğini gösteriyor. CRISPR-SICAP ve model sistemleri, lokus-ilişkili kromatin proteinleri havuzunu elde etmek için optimize edilmiş ve uygulanmaya hazırdır.
Özet (Çeviri)
Genomic DNA is maintained and regulated by chromatin proteins. Methods for research of chromatin organization are numerous and established, however, it is still a challenge to identify novel chromatin proteins associated with a specific c locus. In the scope of this project, we work on implementing a novel tool for the identi fication of chromatin proteins associated with a given genomic region of interest. The method we used is based on combining the CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) and SICAP (Selective Isolation of Chromatin-Associated Proteins) techniques. CRISPR technique is used for targeting the aimed locus, and SICAP technique provides bene ts by employing two tandem pulldowns. First pulldown is dCas9-mediated and locus-specific c, while second is based on streptavidin binding to in vitro-biotinylated DNA of chromatin fragments. Second pulldown enables to get rid of contaminants by stringent denaturing washes and limits contaminant proteins to the chromatin. Resulted pool of chromatin proteins is eluted, and is ultimately aimed to be analyzed with mass spectrometry. In current work, most of the critical components of the method were developed and veri fied. Also, we implemented the model genomic locus for the validation of the method. CRISPR-SICAP method was then probed on diFFerent genomic regions by CRISPR-SICAP-qPCR and was shown to be more specific than regular dCas9- ChIP. These results can be extrapolated to future applications to locus-specific c protein research. Both CRISPR-SICAP and model genomic loci are optimized and ready for being applied for obtaining pool of locus-associated chromatin