Investigation of antibody-dye conjugates
Antikor boya konjugatlarının incelenmesi
  1. Tez No: 592673
  2. Yazar: ENFAL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Polimerik yapılar görüntüleme ve ilaç taşıma amacıyla yaygın olarak kullanılan terapatik ajanlardır. Polimer ilaç konjugatları üç parçadan oluşmaktadır: suda çözünebilen monomer, bağlayıcı ve ilaç veya görüntüleme ajanı. Bağlayıcılar, tümör çevresinde çok daha fazla bulunan bir uyarıcıya göre seçilir. Bu polimerik yapıya ek olarak, hedefleme ajanı da bu sistemlere eklenebilir. Hedeflenmiş ilaç taşıma ajanı olarak, antikor ilaç konjugaları son yıllarda piyasada kullanılmaya başlanmıştır. Antikorların reseptörlerine olan yüksek birleşme eğilimi sayesinde, spesifik bir hedefleme yapmak mümkün olmaktadır. Ancak bu antikorlar taşıyabilecekleri ilaç sayısı bakımından sınırlıdırlar. Bu sorunu aşabilmek için, istenilen yükü taşıyan polimer, antikora bağlanmıştır. Model sistem olarak trastuzumab antikoru boya taşıyan polimerler ile birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric architectures are widely used in polymer therapeutics for both imaging and drug delivery applications. Design of these polymer drug conjugates consists of three parts: water soluble monomer, linker and the drug or imaging agent. Linkers are chosen according to the stimuli which is preferably overexpressed in the tumor environment. In addition to polymeric scaffolds, targeting agents can be introduced to these systems. As a targeted drug delivery agent, antibody drug conjugates have been used in the market recently for the treatment of cancer. Antibody ensures specific targeting of the cargo due to strong affinity to their receptors. However, these agents are limited by the number of drug molecules they can carry. To overcome this limitation, polymer is conjugated to antibody where the payload is carried by this polymer. As a model system, trastuzumab is conjugated to dye bearing polymers.