İşletmelerde ücret yapısının oluşturulmasına yönelik bir örnek olay çalışması
A case study for establishing salary structure in organisations
  1. Tez No: 592701
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KUŞÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma işletmelerin İnsan Kaynakları uygulamaları kapsamında yer alan ücret yönetim süreçlerini Türkiye'de faaliyet gösteren bir perakende işletmesinde incelemeyi, işletmenin ücret yönetimi konusundaki ihtiyaçlarını tespit ederek işletme için yeni bir ücret yapısı tasarlamayı ve uygulamayı amaçlamaktadır. Çalışma içerisinde gerçekleştirilecek uygulama için gerekli verilerin sağlanması amacıyla işletme içerisinde çeşitli mülakatlar gerçekleştirilmiş ve uygulama için gerekli veriler hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular çalışmanın gerçekleştirildiği perakende işletmesinin ve işletme mevcudundaki işlerin genel yapısı hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgilerden ışığında gerçekleştirilen uygulama sonucunda işletmenin hedeflediği bir ücret yapısı oluşturulmuş ve uygulamaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze compensation management process within the scope of Human Resources applications in a retail company which operates in Turkey, to design and apply a new compensation system by determining the needs of the company in terms of compensation management. Some interview were carried out in the study in order to provide the necassary data for the application, thus the basis for the application is prepared. The findings of the study provide information about the structure of the company where the study is made and the jobs in the company. As a result of this information, a wage structure targeted by the company has been created and put into practice.