Metin türlerine dayalı yaratıcı drama etkinliklerinin akran zorbalığı algısına etkisi
The effect of creative drama activities based on text types on the perception of peer bullying
  1. Tez No: 592745
  2. Yazar: ELVİDE KANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, akran zorbalığı algısının değişimini tespit etmeye yönelik yaratıcı drama temelli bir süreç önerisi sunmaktır. Araştırma, İstanbul ili Bağcılar ilçesi Mustafa Kemal Ortaokulunda 2018/2019 eğitim-öğretim yılında 6. sınıfa devam eden deney ve kontrol grubunda yer alan gönüllü 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Her bir grupta 15 öğrenci vardır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın verileri“Yarı Yapılandırılmış Görüşme”ve“Öğrenci Günlükleri”ile toplanmıştır. Sürecin başında her iki grupta yer alan öğrencilere“Kişisel Bilgi Formu”ile“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”uygulanmış ve gruplarla ön test-son test sürecinde“Odak Grup Görüşmesi”gerçekleştirilmiştir. Bu verilerden hareketle oluşturulan 52 saatlik atölye, deney grubuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda yaratıcı drama temelli hazırlanan atölyelerin deney grubu katılımcılarının akran zorbalığı algılarında fiziksel zorbalığın yanı sıra sözlü zorbalık ve ilişkisel/duygusal akran zorbalığını da kapsayacak şekilde değişiklik sağladığı tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarının alan araştırmacıları, ders kitabı hazırlayıcıları ve öğretmenler için faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present a process offer based on creative drama to detect the change of peer bullying perception. The research was conducted with 30 voluntery students who takepart in experimental and control group, attending 6th grade in the 2018/2019 academic year at Mustafa Kemal Secondary School in Bağcılar district of İstanbul. There are 15 students in each group. In the study qulitative research methods were used. The datas of the study were collected with“Semi-structured Interview”and“Student Diaries”. At the begining of the process“Personel Information Form”and“Semi- Structured Interview Form”were applied to students in both groups and“Focus Group Discussion”was realised with groups in the process of pre-test and post-test. After the workshop, final test application was conducted to experimental and control group. 52 hour workshop based on these datas was realized with experimental group. As a result of the research, physical bullying as well as verbal bullying and change that include relational/ emational peer bullying perceptions of experimental group participants of the workshops based on creative drama. The results of the study are expected to be beneficial for field researchers, textbook makers and teachers.