Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında nefrolojik endikasyonla yapılan terapötik plazmaferez deneyimimiz
Our therapeutic plasmaferesis experience with nefrologic indication in Necmetti̇n Erbakan University Meram school of medicine department of nephrology
  1. Tez No: 592744
  2. Yazar: HATİCE ÖZGE SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ZEKİ TONBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Terapötik plazmaferez işlemi son yıllarda giderek uzayan bir endikasyon listesine sahip olup, yaşamı tehdit eden birçok immun aktivasyon durumunda immunsupresif tedavilere ek olarak uygulanıp, mortalite ve morbiditede önemli iyileşmeler sağlar. Çalışmamızda 2012-2017 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniveristesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında nefrolojik endikasyonla yapılan plazmaferez işlemlerini retrospektif olarak inceledik. 67 hastanın demografik özellikleri, klinik özellikleri, işlem öncesi ve sonrası laboratuvar değerleri, patoloji sonuçları tarandı. Yapılan işlemlerde en sık endikasyon (%40,3) renal transplantasyon sonrası akut humoral rejeksiyon olup, bunu sırasıyla wegener (% 19,4) ve atipik HÜS (%9) takip etmekteydi. Hastaların %83,5'inde biyopsi yapılıp tanıları doğrulanmıştır. Replasman sıvısı olarak büyük oranda (%95,5) TDP kullanılmıştır. İşlem için daha çok (%67,2) santral venöz katater girişimi kullanılmıştır.İşlem yapılan hastaların %53,7'si nefroloji servisinde, %25,4'ü organ nakil ünitesinde yatışı ve takibi olan hastalardı. Atipik HÜS ve HÜS hastalarında plazmaferez sonrası LDH değerlerinde anlamlı bir düşüş olduğu saptanmıştır (p:0,028).Tüm hastaların işlem sonrası kreatinin değerlerinde anlamlı bir düşüş gözlenmiştir (p:0,001). Sonuç olarak; çok ağır klinik tablolarla başvuran bu hastalara uygulanan plazmaferez işlemi sonrasında güncel durumları araştırıldığında %70,1'inin hayatta olduğu tespit edildi. Dolayısıyla, terapötik plazma değişimi işleminin bu hastalarının mortalite ve morbiditelerinin iyileşmesinde etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
plasmapheresis has an increasingly long list of indications in recent years, in addition to immunosuppressive therapies in many life-threatening immune activations, it provides significant improvements in mortality and morbidity. In this study, we retrospectively examined the nephrological indications performed in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Internal Medicine Department between 2012-2017 retrospectively. The demographic characteristics, clinical features, laboratory values before and after the procedure and pathology results of 67 patients were screened. The most common indication (40.3%) was acute humoral rejection following renal transplantation, followed by wegener (19.4%) and atypical HUS (9%), respectively. Biopsy was performed in 83.5% of the patients and their diagnosis was confirmed. TDP was mostly used as replacement fluid (95.5%). Central venous catheter access was used for the procedure (67.2%). 53.7% of the patients were hospitalized in the nephrology service and 25.4% were in the transplantation unit. There was a significant decrease in LDH values after plasmapheresis in atypical HUS and HUS patients (p = 0.028).A significant decrease in creatinine values was observed in all patients after the procedure (p = 0.001). As a result; after the plasmapheresis procedure, 70.1% of the patients were found to be alive. Thus, therapeutic plasma exchange was found to have an effect on the improvement of mortality and morbidity of these patients.