Sulanmaksızın ve sulu şartlarda farklı bitki sıklıklarında yetiştirilen pıtrak (Xanthium strumarium L.) bitkisinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of coclebur (Xanthium strumarium L.) plant growed in different plant densities in non-irrigated and irrigated conditions
- Tez No: 592803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sulama (sulanmaksızın ve sulu koşullarda), sıra arası (50, 75 ve 100 cm) ve sıra üzeri (20, 30 ve 40 cm) mesafelerinin pıtrak bitkisinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla bu araştırma Konya koşullarında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde“bölünen bölünmüş parseller”düzenlenmesine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, sulu koşullarda, bitki başına meyve sayısı, bin meyve ağırlığı, meyve verimi, meyve iç oranı artmış, ham yağ oranı azalmıştır. Sulama uygulamalarının bitki boyu, bitki başına dal sayısı, meyve boyu, meyve çapı ve protein oranına etkisi olmamıştır. Sıra arası ve sıra üzeri mesafelerinin bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına meyve sayısı, meyve çapı ve meyve verimine etkisi olmuştur. Ortalama değerlere göre en avantajlı sonuçlar 100×40 cm sıra arası ve sıra üzeri mesafelerden elde edilmiştir. İncelenen pıtrak bitkisinde meyve verimi en fazla sulu koşullarda dekara 155.86 kg ile 100×40 cm ekim mesafesinden alınmıştır. Bir alternatif endüstri bitkisi olarak düşünülen pıtrak bitkisinin yağ oranı çok önemli bir faktör olup, çalışmada en fazla yağ oranı % 31.42 ile sulamanın yapılmadığı koşullarda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Konya conditions to determine the yield and yield components of coclebur irrigation (without watering and irrigated conditions), row spacing (50, 75 and 100 cm) and intro row spacing (20, 30 and 40 cm). The research was established in randomized block design with three replications according to the divided parcel design. According to the results of the research, under irrigation conditions, the number of fruits per plant, the weight of a thousand fruits, fruit yield and internal rate of fruit increased and the rate of raw oil decreased. Irrigation applications had no effect on plant height, number of branches per plant, fruit length, fruit diameter and protein ratio. Row and intro row spacing had an effect on plant height, number of branches per plant, number of fruits per plant, fruit diameter and fruit yield. According to the average values, the most advantageous results were obtained from 100 × 40 cm row and intro row spacing. The highest fruit yield of the coclebur plant was obtained as 155.86 kg per hectare from the cultivation distance of 100 × 40 cm under irrigated conditions. The oil ratio of the coclebur plant, which is considered as an alternative industrial plant, is a very important factor and the maximum oil content in the study was obtained as 31.42% in the non irrigation conditions.