Yatay eksenli ve çift enjeksiyonlu plastik enjeksiyon makinalarının analizi
Analysis of horizontal axis and double injection plastic molding machines
  1. Tez No: 592818
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ŞARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında yatay eksenden ve çift enjeksiyondan oluşan bir plastik enjeksiyon makinasının statik analizi yapılmıştır. Bilgisayar destekli mühendislik programıyla iki farklı durum için üç boyutlu modelin çözümlemesi yapılmıştır. Kuvvet altındaki makina bileşenlerinden oluşan modellerde meydana gelen gerilme, yer değiştirme ve eşdeğer gerinim analizleri bilgisayar ortamında çözümlenmiştir. Enjeksiyon makinasının bileşenleri, çalışma aşamaları anlatılmıştır. Standart enjeksiyon makinalarından farklı olarak fazladan eklenen bir enjeksiyon ünitesinin ürün çeşitliliğine sağladığı avantajlar ortaya konmuştur. Ürünün eldesinde, hammadde halinde bulunan plastiğin malzeme hunisinden kalıba kadarki süreci detaylı olarak anlatılmıştır. Elde edilmek istenen ürün çeşitliliğine bağlı olarak özel üretimi yapılan çift enjeksiyonlu plastik enjeksiyon makinasının kısımları, çalışma aşamaları, çalışma prensibi anlatılmıştır. Enjeksiyon makinasına etki eden çeşitli kuvvet parametreleri, ürün gramajı hesaplanmıştır. Çift enjeksiyonun özellikle belirli özelliklerdeki ürünlerin eldesindeki işletme sürecine, ürün kalitesine ve çeşitliliğine etkileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a static analysis of a plastic injection machine consisting of horizontal axis and double injection was performed. Computer aided engineering program was used to analyze the three dimensional model for two different situations. Stress, displacement and equivalent stress analysis of the machine components under force are analyzed in computer environment. The components of the injection machine and their working steps are explained. Unlike standart injection machines, an additional injection unit has been shown to have advantages over the product range. In the production of the product, the process of the plastic from the material hopper to the mold is explained in detail. Depending on the variety of products to be obtained, the parts, working stages and working principle of the double injection plastic injection machine which are specially produced are explained. Various force parameters affecting the injection machine and product weight were calculated. The effects of double injection on the operation process, product quality and variety, especially in the production of certain properties are explained.