Artificial intelligence (Aİ) integration in business environment and processes: Perception among managers in Turkey
İş ortamında ve süreçlerinde yapay zeka (Artificial intelligence - AI) entegrasyonu: Türkiye'deki yöneticiler arasındaki algı
  1. Tez No: 592835
  2. Yazar: FARHAT RAHIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR NECZAN TİMURCANDAY ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antik çağlardan modern zamanlara kadar, teknolojik ilerleme insanlığın genel gelişimini tetiklemektedir. Geleceğe hazırlıklı olmak için; trendlerin incelenmesi, araştırılmaların yapılması ve bilgilerin toplanması önemlidir. Son yılların eğilimleri, hizmet odaklı işlere yönelimini göstermektedir. Yapılan bazı araştırmalar, artan otomasyon ve Yapay Zeka sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, yaratıcılığı ve sosyalleşmeyi gerektiren yeteneklerin daha ön planda olacağını gösterip, işgücü yönetiminin önemini vurguluyorlar. Türk toplumunun yeniliklere ve teknolojinin benimsenmesine açık olduğu görülüyor. Bu tez araştırması kapsamında, Türkiye'deki çeşitli kademelerdeki yöneticiler arasında bir anket çalışması yapılmıştır. Bulgular, göz ardı edilmemesi gereken bazı endişelere rağmen, iş ortamındaki Yapay Zeka entegrasyonuna yönelik genel algının olumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
From ancient to modern times, technological progress has been driving the overall progress of humankind. In order to be prepared for the future, it is important to research and gather relevant information to study trends. The trends of the past decades indicate a tendency towards services-oriented businesses. Studies have found that with the development of automation and Artificial Intelligence (AI) systems, the main focus would be on the jobs requiring creativity and socialization, which places talent management on a crucial position. Turkish community appears to be open for innovations and technology adoption. A survey study was conducted within the scope of this research among managers of various ranks in Turkey. Findings show that the overall perception towards AI integration in business environment is positive, despite some concerns, which should not be overlooked.