Ücret ile iş gücü verimliliği arasındaki ilişki ve iş gücü verimliliğinin ekonomik büyümeye olan etkisi: Türkiye örneği
The relation between wage and labor productivity and impact of the labor productivity on economic growth: Case of Turkey
  1. Tez No: 592891
  2. Yazar: DERYA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ücret faktörünü açıklamaya çalışan birçok teori, ücret ile iş gücü verimliliği arasında ilişki kurmuştur. Adam Smith, Ulusların Zenginliği isimli eserinde iş bölümünün verim ve ücret ile ilişkisine değinmiştir. Daha sonra birçok teori iki unsur arasındaki ilişkiyi incelemiş ve makro anlamda ücret verim ilişkisinin ekonomiye etkisini gözlemlemiştir. Etkin ücret teorisyenleri, ücret ile iş gücü verimliliği ilişkisinin mevcut olduğunu ve bu ilişkinin yönünün ücretten iş gücü verimliliğine doğru olduğunu mikro ve makro boyutlar ile ortaya koymuşlardır. Ülkeler sahip oldukları kaynakların verimliliğini arttırmak için verimlilik başlığı altında kurumlar oluşturmuşlardır. Bu kurumlar, o ülkenin koşulları ile bağdaşan politikalar izleyerek verim unsurunu arttırmaya çalışmaktadırlar. Ekonomik büyüme, ülkelerin sahip olduğu kaynakları optimum kullanabilme yeteneğidir. Dolayısıyla verim unsurları, ekonomik büyüme ile doğrudan ilişki içerisindedir. Bu çalışmada, Türkiye Ekonomisi için 2000 yılı birinci çeyrek ile 2017 yılı dördüncü çeyrek arasındaki dönemleri kapsayan üçer aylık veriler ile ücret ve iş gücü verimliliğinin ilişkisi zaman serileri analizleriyle tahmin edilmiştir. Analizler sonucunda ücrette oluşacak %1'lik artış iş gücü verimliliğini %1.5060 düzeyinde, iş gücü verimliliğinde oluşacak %1'lik artış ise ekonomik büyümeyi %0.7392 seviyesinde arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Many theories that try to explain the wage factor have established a relation between wage and labor productivity. Adam Smith, in his book named The Wealth of Nations, touched upon the relationship between the division of labor and productivity, wage. Afterwards, many theories examined the relationship between the two elements and observed the effect of the wage-productivity relationship on the economy in macro terms. Effective wage theorists have demonstrated that there is a relationship between wage and labor productivity and that the direction of this relationship is from wage to labor productivity with micro and macro dimensions. Countries have established institutions under the heading of productivity in order to increase the productivity of their resources. These institutions try to increase productivity by following policies that are compatible with the conditions of that country. Economic growth is the ability of countries to use resources optimally. Therefore, productivity factors are in direct relation with economic growth. In this study, the relationship between wage and labor productivity was estimated on the periods between the first quarter of 2000 and the fourth quarter of 2017 with quarterly data by time series analysis for Turkey. As a result of the analysis, a 1% increase in wages will increase labor productivity by 1.5060%, and a 1% increase in labor productivity will increase economic growth by 0.7392%.