Ticari araçlar için iki borulu amortisörlerin bilgisayar destekli tasarım ve sönümleme performansının incelenmesi
Computer aided design of twin tube shock absorbers for commercial vehicles and investigation of damping performance
  1. Tez No: 592892
  2. Yazar: YASİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA KAMIŞ KOCABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknoloji ve artan rekabet ile ürün geliştirme süreçlerinin daha kısa ve sonuçların daha kesin olması gerekmektedir. Bu nedenle otomotiv üreticileri ar-ge faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Bu tez çalışmasında araç süspansiyon sisteminde sönümleme görevi yapan amortisör ürününün belirlenen sönümleme hedefi doğrultusunda modellenmesi, tasarımı ve fiziksel olarak prototipinin üretimi ile modelleme ve fiziksel sonuçların karşılaştırılması konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmada Matlab Simulink programı ile çeyrek taşıt modeli simülasyonları ve DR programı ile amortisör valf modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With developing technology and increasing competition, product development processes should be shorter and results more precise. For this reason, automotive manufacturers attach great importance to R&D activities. In this thesis, the modeling, design and production of the prototype as a physical and the comparison of the physical results of the shock absorber product which works in the damping system of the vehicle suspension system are determined. In this study, quarter vehicle model simulations with Matlab simulink programme and shock absorber valve modelling with DR programme were performed.