48-69 ay aralığındaki çocukların erken okuryazarlık becerilerinin gelişim düzeylerine göre incelenmesi
Investigation of early literacy skills of children among the age of 48-69 months according to their development levels
  1. Tez No: 852125
  2. Yazar: MERVE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALUK YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Araştırma 48-69 ay aralığındaki çocukların erken okuryazarlık becerilerinin gelişim düzeylerine göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu grubunu okul öncesine devam eden 48-69 ay aralığındaki 100 çocuk oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemleri içinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu grubu belirlenirken seçkisiz çalışma grubue yöntemlerinden basit seçkisiz çalışma grubue yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'' '' Erken Okuryazarlık Beceri Değerlendirme Ölçeği'' ve ''Denver Gelişim Tarama Envanteri'' kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak Microsoft Excel paket programı ile düzenlendikten sonra 29.0 paket programı ve ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar incelendiğinde katılımcıların Denver II Gelişim Tarama Envanteri'ne göre genel gelişim düzeyleri, dil gelişimi, kişisel sosyal beceriler, ince motor gelişimi ve kaba motor gelişiminim birbiriyle ilişkisi, anne yaşı, baba yaşı, kardeş sayısı ve genel erken okuryazarlık becerileri değişkenleri açısından incelendiğinde bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the early literacy skills of children between the ages of 48-69 months according to their development levels. The sample group of the research consists of 100 children between the ages of 48-69 months who attend pre-school education. Relational scanning model, one of the qualitative research methods, was used. While determining the sample group, simple random sampling method, one of the random sampling methods, was used.“Personal Information Form”,“Early Literacy Skills Assessment Scale”and“Denver Development Screening Inventory”were used as data collection tools in the research. The data obtained as a result of the research were transferred to the computer environment, edited with the Microsoft Excel package program, and then analyzed with the 29.0 package program. When the results obtained as a result of the research were examined, no relationship was observed in terms of the general development levels of the participants, the relationship between their developmental areas, mother's age, father's age, number of siblings and general early literacy skills variables.