Kamu özel işbirliği modelinin dünya uygulamaları;Türkiye örneği
The performed of the public private partnership (PPP) models in the world;the case of Turkey
  1. Tez No: 593068
  2. Yazar: MERVE CEMİLE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler altyapı yatırımlarını hayata geçirmek için yeni bir finansman yöntemi olan Kamu Özel İşbirliği Modeline (PPP) başvurmaktadır. Son yıllarda kullanımı giderek artan model çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; Dünya'da ve Türkiye'de PPP uygulamalarını ele alarak modelin kullanımının güncel halini değerlendirmek ve modele getirilen farklı yorumları incelemektir. Bunun için Dünya Bankası, Avrupa PPP Uzmanlık Merkezi (EPEC) ve Kalkınma Bakanlığı verileriyle Dünya'da ve Türkiye'deki PPP projeleri incelenmiştir. Ayrıca PPP modelinin farklı yorumu olan Özel Finansman Girişimi Modeli (PFI) ve Özel Finans 2 Modeli (PF2) çalışma kapsamında anlatılmış ve modellerin benzer ve farklı yanları araştırılmış, modellere ilişkin değerlendirmeler avantajları ve dezavantajları bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda; ele alınan ülkelerde; gerek PPP gerek PFI ve PF2 modellerinde kamu garantileri, bilanço dışılık ve mali şeffaflık problemlerinin benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Özellikle finansal kriz ve özel ortaklığın başarısızlığı durumlarında risk tahsisinin başarılı şekilde yapılamadığı görülmüştür. Son yıllarda PPP pazarında hızlı bir gelişme gösteren Türkiye için de değerlendirmelerde bulunulmuş ve Dünya uygulamaları ile mukayese edilerek modelin kullanımında görülen eksik yönlere dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developed and developing countries are often performed the Public Private Partnership (PPP) Models for infrastructural investments, which is the increasing use of the model in recent years. The overall aim of the present study was to examine the models of PPP practice in the world and Turkey is to assess the current state of the use of the models and evaluate different interpretations brought to the model. In this context, PPP projects in the world and Turkey were examined by The World Bank, The European PPP Expertise Centre (EPEC), and The Ministry of Development (Turkey) statistics. The different interpretations of PPP models, as Private Finance Initiative (PFI) and Private Finance 2 (PF2) were considered and discussed in terms of advantages and disadvantages. The study indicated that the public sector are considered as advantages performing the PPP models in projects due to off the balance sheet and not placed in government debts which are detrimental effects on the principle of fiscal transparency and the emergence of the state's real balance sheet during financial crisis and failure periods appears as a financial risk factor for public finance. The study concluded that Turkey is the one of the most developing country using with PPP models in the last two decades, which are compared with different PPP models practice in the world for clarifying adverse effects in the use of the models.