Bankacılık sektöründe çalışanların sosyodemografik özellikleri ve evden çalışıp çalışmama durumuna göre iş doyumu, örgütsel bağlılık ve yaşam kalitesi açısından durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of job satisfaction, organizational commitment and life quality levels of employees in banking sector in terms of socio-economic and telecommuting status
- Tez No: 593096
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Değişen sosyo ekonomik koşullar ve rekabetçi iş ortamları özel sektördeki çalışma kültürünü yeniden şekillendirerek mesai kavramını ortadan kaldırmaktadır. Çalışma kültüründeki bu değişimin yaşandığı başlıca sektörlerden bir tanesi, beyaz yakalı işgörenlerin en yoğun olarak yer aldığı sektörlerden biri olan bankacılık sektörüdür. Bu araştırmada bankacılık sektöründe evden çalışan ve evden çalışmayan kişilerin durumlarının iş doyumu, örgütsel bağlılık ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesi; ayrıca değişen çalışma kültürünün değerlendirilerek, yeni durumlarda yapılması gerekenlerin öngürülmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın örneklemini, 2019 yılında İstanbul ilinde faaliyet gösteren çeşitli özel banka çalışanları arasında erişim sağlanan 307 işgören oluşturmuştur. Verilerin toplanmasından önce katılımcılara araştırma ile ilgili bilgiler verilmiş olup uygulama formunda 'Kişisel Bilgi Formu', 'İş Doyumu Ölçeği', 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği' ve 'Yaşam Kalitesi Ölçeği' birlikte verilmiştir. İlişkisel tarama modelinde sıklıkla kullanılan istatistiki yöntemler olan farklılık ve ilişki analizleri bu araştırmada da kullanılmış olup ilişki testleri korelasyon analizi şeklinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda evden çalışma gün sayısı grupları arasında iş doyumu ve yaşam kalitesi açısından, evden çalışma yoğunluğu grupları arasında yine iş doyumu ve yaşam kalitesi açısından, sahip olunan çocuk sayısı grupları arasında ise örgütsel bağlılık açısından istatistiksel anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma değişkenleri arasında yer alan örgütsel bağlılık ile iş doyumu, örgütsel bağlılık ile yaşam kalitesi iş doyumu ile yaşam kalitesi arasında istatiksel anlamlı pozitif ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing socio-economic conditions and competitive work environments deeply influence the concept of overtime by reshaping the working culture in the private sector. The banking where white collar employees are most concentrated is a great sector to investigate this change in the working culture. The aim of this study is to evaluate the levels of telecommuting and non-telecommuting employees in the banking sector in terms of job satisfaction, organizational commitment and quality of life. Additionally, it is aimed to evaluate the changing working culture and to anticipate the actions to be taken in new situations. The sample of the study consisted of 307 employees from various private bank employees working in Istanbul in 2019. Before the responses collected, detailed information about the study was shared with the attendees and in the study survey 'Personal Info Questionnaire', 'Job Satisfaction Survey', 'Organizational Commitment Survey' and 'Life Quality Survey' were obtained together. Variance and relationship analyses which are frequently used in the relational survey method were also used in this study and correlation tests were conducted. As a result of the study; it is concluded that in terms of job satisfaction and life quality, there are statistically significant differences between the number of working days at home groups and the intensity of working at home groups. Likewise, statistically significant differences were found between the number of children owned in terms of organizational commitment. In addition, it has been concluded that there is a statistically significant positive relationship between organizational commitment and job satisfaction, organizational commitment and life quality, and job satisfaction and life quality.